•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, آگوست 17

صدور احکام ۳۸ سال حبس تعزیری برای شهروندان در ارومیه و ایلام در مجموع

0
720

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “احمد شکری”, “مهرداد عبدالله زاده”, “رضا اسماعیلی” و “کیوان زارع” به ترتیب شهروندان ساکن استان ایلام, ماکو, ارومیه و مریوان توسط دادگاه انقلاب به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, “احمد شکری”, شهروند ساکن ایلام که پیش از این از سوی دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین “رضا اسماعیلی” و “کیوان زارع”, دو تن از شهروندان ساکن ارومیه که پیش از این توسط در شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست “قاضی چابک” از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. “مهرداد عبدالله زاده”, شهروند ساکن شهرستان ماکو از سوی دادگاه انقلاب شهرستان خوی از بابت “اقدام علیه امنیت کشور از طریق جاسوسی” به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

براساس این گزارش, احمد شکری, شهروند اهل ایلام در تاریخ ۲۱ مهرماه ۱۳۹۸,  در جریان تجمع در اعتراض به حمله ارتش ترکیه به شمال و شرق سوریه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان مرکزی ایلام منتقل شده بود که پس از ارجاع پرونده به دادگاه از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

همچنین “رضا اسماعیلی” و “کیوان زارع”, دو تن دیگر از شهروندان اهل ارومیه که در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, در جریان این تجمع اعتراضی در شهرستان ارومیه بازداشت شده بودند و چس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بودند و توسط شعبه ۱ این شهرستان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, به ریاست “قاضی چابک” مورد محاکمه قرار گرفته بودند هریک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

“مهرداد عبدالله زاده”, شهروند اهل شهرستان ماکو, محبوس در بند روان درمانی زندان مرکزی ارومیه, که در خرداد ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از ۳ ماه بازجوئی و تکمیل پرونده توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق جاسوسی”, مورد محاکمه قرار گرفت و طی حکمی به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

لازم به ذکر است؛ ارتکاب افراد به جرم جاسوسی در چهارچوب قوانین حقوق بشر جایگاهی ندارد اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به عدم شفافیت قضائی در ساختار دادگاههای عمومی و انقلاب, جملگی افراد با هر نوع اتهام طی روندی بدور از “حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه” و “محرومیت از حق انتخاب وکیل مورد نظر متهم” براساس موارد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر همچون ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حتی قوانین مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری ایران از زمان بازداشت تا زمان محکومیت قطعی مورد محاکمه قرار می‌گیرند و محکومیت این افراد از بابت اتهام جاسوسی و یا ارتباط با دول متخاصم با ابهامات بسیاری روبرو است. 

لازم به اشاره است که با توجه به حمله نظامی گسترده ترکیه به مناطق شرقی کشور سوریه که سکنه آن مناطق شهروندان کرد در سوریه را در بر می‌گیرید تجمعات اعتراضی با هدف محکومیت این حمله نظامی در شهرهای کرد نشین ایران شکل گرفت. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: