•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

سروش آبادی, شهروند بهائی ساکن شیراز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
1284

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “سروش آبادی”, شهروند بهائی ساکن شیراز که چندی پیش به همراه ۲ تن دیگر از شهروندان بهائی این شهرستان توسط ماموران اداره اطلاعات ابن شهرستان بازداشت شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه از زندان عادل آباد آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی روز دوشنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, “سروش آبادی”, شهروند بهائی ساکن شیراز که پیش از این و در تاریخ ۲۹ مهرماه سالجاری به همراه ۲ تن دیگر از شهروندان بهائی بنامهای “کیانا شعاعی” و “فرزان معصومی” از سوی ماموران اداره اطلاعات شیراز پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. 

براساس این گزارش, “سروش آبادی”, شهروند بهائی در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, به همراه “کیانا شعاعی” و “فرزان معصومی” دو تن دیگر از شهروندان بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به منازل این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و و کیس کامپیوتر و ۲ عدد تابلوی مرتبط با دیانت بهائی از منازل این شهروندان پس از بازداشت به جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز منتقل شده بودند. 

لازم به ذکر است, پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “کیانا شعاعی”, شهروند بهائی ساکن شیراز, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

همچنین روز یکشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “فرزان معصومی”, شهروند بهائی ساکن شیراز, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: