•                  
چهارشنبه , ۲۲ آبان , ۱۳۹۸
پنج‌شنبه, نوامبر 14

کیانا شعاعی, شهروند بهائی ساکن شیراز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
97

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “کیانا شعاعی”, شهروند بهائی ساکن شیراز که پیش از این توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهرستان به همراه ۲ تن دیگر از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان بازداشت شده بود با توجه به اتمام دوران بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “کیانا شعاعی”, شهروند بهائی ساکن شیراز که در تاریخ ۲۹ مهر ماه سالجاری به همراه “سروش آبادی” و “فرزان معصومی”, دو تن دیگر از شهروندان بهائی توسط ماموران اداره اطلاعات شیراز بازداشت شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, بازداشت “کیانا شعاعی” به همراه “سروش آبادی” و “فرزان معصومی”, در حالی صورت گرفته بود که ماموران امنیتی در زمان بازداشت این شهروندان بهائی اقدام به تفتیش منازل این شهروندان بهائی کرده بودند و برخی اقلام شخصی از قبیل کامپیوتر, لب تاپ و تلفن همراه و ۲ عدد تابلوی منقش به تصاویر مرتبط با دیانت بهائی را از منازل این شهروندان ضبط کرده بودند. 

 با توجه به آزادی کیانا شعاعی کماکان “فرزان معصومی” و “سروش آبادی” در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیرارز موسوم به پلاک ۱۰۰ بسر می برند. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, “کیانا شعاعی”, “فرزان معصومی” و “سروش آبادی”, شهروندان بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به منازل این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و و کیس کامپیوتر و ۲ عدد تابلوی مرتبط با دیانت بهائی از منازل این شهروندان ضبط شد و سپس این افراد را بازداشت و به بازداشتگاه جهت بازجوئی و تشکیل پرونده قضائی منتقل کرده بودند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابهائیان ایرانبازداشتحقوق بشر در ایرانشهروند بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیانشهروندان بهائی در ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانجامعه جهانی بهائیانبازداشت شهروندانجامعه بهائی ایرانبهاییشهروندان بهایی در ایرانبهاییان ایرانبازداشت شهروندان بهائیبازداشت شهروندان بهائی در ایرانبهائیان در ایرانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهائیانشهروندان بهائیبهائیان شیرازسرکوب بهائیان در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانسرکوب بهائیانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییبهاییان در ایرانشهروند بهاییسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب جامعه بهائی ایرانبازداشتگاه پلاک ۱۰۰سرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایرانشهروندبهائیشهروندبهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانبهاییان شیرازجامعه بهایی ایرانجامعه بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندام بهائیبهاییانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب گسترده شهروندان بهائیسرکوب شهورندان بهائیسرکوب جامعه بهائیسرکوب شهروندتن بهائی در ایرانبادزاشتگاه اداره اطلاعاتحقوق بشر بهائیان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: