•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

بازداشت زوج بهائی ساکن قائم شهر توسط ماموران اطلاعات سپاه در این شهرستان

0
378

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران اطلاعات سپاه در شهرستان قائم‌شهر با یورش به منزل شخصی “سامان شیروانی” و “فرانه منصوری”, زوج بهائی ساکن این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی این زوج را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, “سامان شیروانی” و “فرانه منصوری”, زوج بهائی ساکن شهرستان قائم شهر در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل شخصی این زوج بهائی پس از تفتیش منزل و ضبط گوشی های تلفن همراه و لب تاپ, این زوج بهائی را بازداشت و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش, خانواده این زوج بهائی پس از بازداشت سامان شیروانی و فرانه منصوری علیرغم مراجعه به مراجع قضائی و اداره اطلاعات سپاه در شهرستان قائم شهر هیچگونه پاسخی از وضعیت این زوج بهائی دریافت نکردند. 

همچنین از زمان بازداشت این زوج بهائی هیچگونه تماس تلفنی با خانواده خود نداشته و از حق دسترسی به وکیل جهت همراهی بر پرونده شان محروم هستند. 

لازم به ذکر است, “فرانه منصوری”، یکی از این ۲ شهروند بهائی بازداشت شده در شهرستان قائم شهر, پیش از این و در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۸۹, به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی از ادامه تحصیل در مقطع مهندسی پزشکی دانشگاه سهند تبریز علیرغم گذراندن ۳ ترم اخراج شده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافرانه منصوریپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلتیهای مذهبی در ایراناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبهاییبهاییان قائم شهربهاییان قائمشهربهاییان ایرانبهائیبهائیان قائم شهربهائیان قائمشهربهائیان ایرانبیخبریبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت وبیخبریبازداشت بیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بهائیبازداشت شهروندان بهائی در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانسامان شیروانیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در قائمشهرشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در قائمشهرشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهرستان قائم شهرشهرستان قائمشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: