•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

اعدام دستکم ۲زندانی متهم به جرائم مرتبط با موادمخدر در زندان بندرعباس

0
946

حقوق بشر در ایران – سحرگاه پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام “جواد علی لو” و “محمد مسیح حاتمی”, دو تن از زندانیان محبوس در زندان بندرعباس که پیش از این احکام اعدام آنها از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر توسط دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات اولیه پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, “جواد علی لو” و “محمد مسیح حاتمی”, دو زندانی محکوم به اعدام از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر, محبوس در زندان بندرعباس اعدام شدند. 

براساس این گزارش: احکام اعدام “جواد علی لو” بعنوان متهم ردیف اول و همچنین ” محمد مسیح حاتمی”, فرزند آقالر, بعنوان متهم ردیف دوم در این پرونده در حالی به اجرا در آمد که رسانه های داخل ایران از مسیح حاتمی با عنوان « تمساح خلیج » یاد کردند. 

لازم به ذکر است: جواد علی لو, متولد ۱۳۶۲, اهل روستای دهبارز واقع در استان هرمزگان در سال ۱۳۹۴, از بابت اتهام حمل و نگهداری ۱۲۵ کیلوگرم موادمخدر از نوع شیشه توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل دادرسی از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد. 

همچنین یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “در همین پرونده علاوه بر “محمدمسیح حاتمی” و “جواد علی لو”,  تعداد ۱۸ نفر دیگر از افراد هم هستند که در این پرونده توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بندرعباس و دیوان عالی کشور از بابت اتهام “حمل مواد مخدر” مورد محاکمه قرار گرفتند که در مجموع به پرداخت  ۴۲۰ سال حبس تعزیری و پرداخت ۲۱ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند”.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هالغو مجازات اعدامموادمخدرموادمخدر در زندانهای ایرانموادمخدر شیشهمتهم به جرائم مواد مخدرمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیرانسانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاتهام موادمخدراجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعداماحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام مواد مخدراعدام محمدمسیح حاتمیاعدام مسیح حاتمیاعدام جواد علی لواعدام جوادعلی لواعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان بندرعباساعدام زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام زندانیان در ایراناعدامیاعدامیانبندرعباسجواد علی لوجرائم مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانجرائم موادمخدرجرائم موادمخدر در ایرانجرائم و مجازاتحقوق بشرحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی بندرعباسزندان بندرعباسزندانی محکوم به اعدامزندانی جرائم موادمخدرزندانیان موادمخدر در ایرانزندانیان جرائم موادمخدر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: