•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

چهار شهروند بهائی در مجموع به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند

0
494

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب البرز, به ریاست “عاصف الحسینی”, با صدور حکمی, روئین کهنسال, ابوالفضل انصاری, روح الله زیبائی و محمدصادق رضائی, چهار تن از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان را که پیش از این با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیت”, مورد محاکمه قرار داده بود در مجموع به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد. جلسه دادرسی بر پرونده این شهروندان بهائی در پی عدم اجازه حضور وکلای آنها از سوی قاضی دادگاه در جلسه دادرسی برگزار شده بود. حکم صادره روز جاری به این شهروندان بهائی ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, روئین کهنسال, ابوالفضل انصاری, روح الله زیبائی و محمدصادق رضائی, چهار شهروند بهائی ساکن کرج که پیش از این از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیت”, تحت بازداشت, بازجوئی و مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب البرز به ریاست “عاصف الحسینی” هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادرسی بر پرونده این شهروندان بهائی در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸, با توجه ممانعت قاضی دادگاه مبنی بر به عدم اجازه حضور وکلای این افراد در جلسه دادرسی برای دفاع  برگزار شده بود. حکم صادره روز جاری به این شهروندان بهائی ابلاغ شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در دادنامه ای که از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب البرز صادر شده اتهام منتسب به روئین کهنسال, ابوالفضل انصاری, روح الله زیبائی و محمدصادق رضائی,”فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع فرقه ضاله بهائیت” عنوان شد و این افراد در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸, بدون حضور وکلای خود از سوی شعبه مذکور مورد محاکمه قرار گرفتند. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “با توجه به تفهیم اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع فرقه ضاله بهائیت”, به ابوالفضل انصاری, روح الله زیبائی و محمدصادق رضائی, دادگاه هر یک از این افراد را از بابت اتهام مذکور به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد و این حکم امروز یکشنبه ۶بهمن ماه ۱۳۹۸, به این افراد ابلاغ شد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: “صدور این رای محکومیت برعلیه این ۴ شهروند بهائی در حالی صورت گرفت که در دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج آمده است: “درخصوص اتهام آقای « روئین کهنسال » فرزند محمدعلی، « محمدصادق رضائی » فرزند علی اکبر، « ابوالفضل انصاری » فرزند ابوالحسن و« روح الله زیبائی » فرزند غلام، مبنی بر “فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع فرقه ضاله بهائیت” با توجه به گزارش اداره کل اطلاعات استان البرز و دفاع بلاوجه آنان و توجیه بلاوجه متهمان مبنی بر اینکه تبلیغ بهائیت یک امر دینی است با استفاده از اظهارنظر بعضی از همکاران ما که با مسائل امنیتی آشنایی ندارند یا مسائل دینی و اعتقادی را خوب نمی‌شناسند یا در رابطه با بیت العدل یعنی مرکز بهائیت که مولود نامشروع انگلیسی این روباه پیر که در اسرائیل مستقر است، آشنائی ندارند و با توجه به مجموع محتویات پرونده بزه انتسابی نامبردگان محرز و مسلم بوده و به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ هر یک از نامبردگان را به تحمل یک سال حبس محکوم می‌نماید. رای صادره حضوری بوده و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان البرز می‌باشد”.

لازم به ذکر است؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “روئین کهنسال”, “ابوالفضل انصاری” و “روح الله زیبائی”,  از شهروندان بهائی ساکن کرج در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۱دادگاه انقلاب کرج,  با اعلام قاضی دادگاه مبنی بر عدم اجازه حضور وکلای این شهروندان بهائی در جلسه دادرسی برگزار شده بود و متهمان این پرونده در اعتراض به عدم حضور وکلای خود طی برگزاری جلسه دادرسی سکوت کرده و هیچگونه دفاعیه ای ارائه نکرده بودند. 

 با توجه به اعلام قاضی شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج از دسترسی وکلای “روح الله زیبائی”, “روئین کهنسال” و “ابوالفضل انصاری”, سه شهروند بهائی به پرونده موکلان این افراد ممانعت بعمل آمده و قاضی با تهدید از این وکلا خواسته که از وکالت بر پرونده این افراد انصراف دهند و وکلای تسخیری باید جایگزین آنها شوند و در صورت ادامه شرایط از حضور آنها در جلسه روز شنبه ممانعت بعمل خواهد آورد. 

روح الله زیبائی, شهروند بهائی, پس از بازداشت در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود به اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج,  متعلق به  سازمان اطلاعات سپاه در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و در طی این مدت از سوی این ارگان امنیتی تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

همچنین روئین کهنسال, دیگر شهروند بهائی ساکن کرج هم در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل شخصی وی در کرج بازداشت و جهت بازجوئی به اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد.

“ابوالفضل انصاری”, دیگر شهروند بهائی ساکن مهر شهر کرج, در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  توسط افرادی که خود را مامور انتظامی معرفی کرده بودند بدون ذکر دلیل و یا ارائه حکم قضائی بازداشت به اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج, متعلق به سازمان اطلاعات سپاه در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و در طی این مدت از سوی این ارگان امنیتی تحت بازجوئی قرار گرفت و در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸و پس از تمدید قرار بازداشت “ابوالفضل انصاری”, یک منبع نزدیک به این شهروند بهائی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ با توجه به تمدید قرار بازداشت موقت “ابوالفضل انصاری”, تاکنون برای آزادی موقت وی تعیین و تودیع قرار وثیقه صورت نگرفته و این شهروند بهائی کماکان در بازداشت بسر میبرد. تداوم بازداشت و نگهداری “ابوالفضل انصاری” در سلول انفرادی در حالی صورت گرفته بود که وی به بیماری قلبی مبتلا است و قلب وی با باطری کار می کند لذا تداوم بازداشت وی و استرس و فشارهای روحی و روانی برای وی بسیار خطرناک است.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واهی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتقاضی عاصف الحسینیمحمدصادق رضاییمحمدصادق رضائیمحاکمهمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانپیروان آیین بهاییپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان بهاییپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیت بهاییاقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیابوالفضل انصاریابوالفضل انصاری مهر شهر کرجابوالفضل انصاری شهروند بهاییابوالفضل انصاری شهروندبهاییابوالفضل انصاری شهروندبهائیاتهاماتهامات شهروندان بهائی در ایرانبهاییبهاییان کرجبهاییان البرزبهاییان ایرانبهاییان استان البرزبهاییتبهاییت در ایرانبهائیبهائیان کرجبهائیان البرزبهائیان استان البرزتبلیغ بهاییتتبلیغ علیه نظامجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحبس تعزیریدادگاه انقلاب کرجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسروئین کهنسالروئین کهنسال شهروند بهاییروئین کهنسال شهروند بهائیروح الله زیباییروح الله زیبایی شهروند بهاییروح الله زیبایی شهروندبهائیروح الله زیبائیروح الله زیبائی شهروند بهائیروح الله زیبائی شهروندبهاییسرکوب پیروان آئین بهاییسرکوب پیروان آئین بهایی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب اقلیت های مذهبی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهرونداتن بهایی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در کرجشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در کرجشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشعبه ۱ دادگاه انقلاب کرجصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیریعاصف الحسینی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: