•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

بازداشت پروانه حسینی, شهروند بهائی ساکن اصفهان ساعاتی پس از آزادی همسر و فرزندش

0
234

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, در پی یورش خشونت آمیز ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی پروانه حسینی, شهروند بهائی ساکن خمینی شهر اصفهان پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۷ عصر شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, پروانه حسینی, شهروند بهائی ساکن خمینی شهر اصفهان در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه صاحب الزمان اصفهان به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به اتهام تشکیل کلاسهای مرتبط با آموزشهای مذهبی بهائیان موسوم به گلشن توحید, بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت پروانه حسینی, در حالی صورت گرفت که همسر وی شه زاد حسینی به اتفاق پسرش شایان ۳ ساعت پیش از بازداشت پروانه حسینی بطور موقت از بازداشت آزاد شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران اطلاعات سپاه صاحب الزمان خمینی شهر با حکم قضائی به محل سکونت پروانه حسینی مراجعه و این شهروند بهائی را به اتهام تشکیل کلاسهای گلشن توحید پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه, چندین جلد کتاب بازداشت کردند. در زمان بازداشت خانم حسینی حالشان بد شد و پس از تماس وی با پسرش شایان که به خانه آنها رفته بودند از آنها خواست که به خانه بیایند. پس از رسیدن شایان حسینی به منزل در آنجا ۲ تن از ماموران امنیتی که یک زن و یک مرد بودند پروانه حسینی را به اورژانس بیمارستان الزهرا خمینی شهر منتقل کردند و ساعت ۸ شب پروانه حسینی را به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه در اصفهان منتقل کردند”. 

لازم به ذکر است, ساعت ۴ عصر شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, همسر پروانه پروانه حسینی, شه زاد حسینی به همراه فرزندش شایان حسینی, دو شهروند بهائی ساکن خمینی شهر اصفهان پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی پس از انتقال با خودرویی از بازداشتگاه مخفی اطلاعات سپاه اصفهان به پل چمران آزاد شدند و این پدر و فرزند با تاکسی خودشان را به خانه رساندند. 

در تاریخ ۱۶اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شه زاد حسینی, شهروند بهائی, پس از مراجعه به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران جهت پی گیری وضعیت بازداشت فرزندش شایان حسینی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, منزل شخصی پروانه حسینی به همراه منزل مادر همسرش و  فرزندش شایان حسینی, در پی یورش ماموران سازمان اطلاعات سپاه صاحب الزمان اصفهان مورد تفتیش قرار گرفت. همچنین نیروهای امنیتی کارگاه نجاری شه زاد حسینی را هم مورد تفتیش قرار داده و پس از پلمپ محل کسب این شهروند بهائی را برای تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه سالجاری احضار کردند. همچنین روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شایان حسینی, پس از مراجعه به کارگاه نجاری پدرش در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از ضبط گوشی تلفن همراه و خودروی شخصی این شهروند بهائی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی برابر با سایر شهروندان ایران محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمحرومیت بهائیان از حقوق شهروندیمحرومیت بهائیان در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانپلمپ محل کسب بهائیان ایرانپروانه حسینیپروانه حسینی شهروند بهاییپروانه حسینی شهروند بهائیپروانه حسینی شهروندبهاییپروانه حسینی شهروندبهائیاقلیت بهاییاقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناداره اطلاعات سپاهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه اصفهانبهاییانبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهاییان در ایرانبهائیانبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبهائیان در ایرانبازداشت پروانه حسینیبازداشت شه زاد حسینیبازداشت شایان حسینیبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانبازداشتگاه اطلاعات سپاه اصفهانتفتیش منزل بهاییان ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانتخریب قبرستان بهاییان ایرانجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانخمینی شهر اصفهاندانشگاه مجازی بهائیان ایراندانشگاه بهاییان ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانسپاهسپاه پاسدارانسرکوب پیروان آئین بهایی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشه زاد حسین شهروند بهاییشه زاد حسینیشه زاد حسینی بهاییشه زاد حسینی بهائیشه زاد حسینی شهروند بهائیشه زاد حسینی شهروندبهائیشه زادحسینیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشایان حسینیشایان حسینی بهاییشایان حسینی بهائیشایان حسینی شهروند بهائیشایان حسینی شهروندبهایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: