•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

تداوم‌ بلاتکلیفی نعیم وحیدیان، شهروند بهایی محبوس در زندان تهران بزرگ

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۲آبان ماه ۱۴۰۱، نعیم وحیدیان، شهروند بهایی بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری بطور بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، نعیم وحیدیان، شهروند بهایی، ساکن تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری علیرغم اتمام بازجوئی ها در زندان تهران بزرگ بطور بلاتکلیف محبوس و از حقوق یک متهم محروم است.

یک منبع مطلع در تشریح وضعیت این شهروند بهایی به حقوق بشر در ایران گفت:”بیش از ۴۰ روز از بازداشت نعیم وحیدیان گذشته و این درحالی است که بازجوئی ها و تفهیم اتهام وی به اتمام رسیده. خانواده او به دادسرای زندان اوین مراجعه کردند اما پاسخ درستی مبنی بر تبدیل قرار پرونده به آنها ندادند و این شهروند بهایی بطور بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می برد.”

این منبع مطلع در ادامه افزود:”نعیم از زمان بازداشت چند مرحله تماسهای کوتاهی با خانوداه خود برقرار کرده و همه نگرانی ها از این هست که احتمالا عقاید مذهبی وی منجر به بلاتکلیفی بیشتر وی در بازداشت بشود.”

لازم به ذکر است، نعیم وحیدیان، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در تهران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات پس از اتمام بازپرسی سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالیت بهاییانمهر ماه ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱محاکمه شهروندان بهاییمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت شهروندان بهاییمدیران جامعه بهایینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در ایران،نقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننعیم وحیدیاننعیم وحیدیان شهروند بهایینعیم وحیدیان شهروندبهاییوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایران۱۴۰۱پیروان بهاییپیروان بهاییانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان،پیروان‌بهاییتآبان ماه ۱۴۰۱اقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناعتراضات آبان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱بهاییبهاییان تهرانبهاییان،بهائیبهائیان تهرانبهائیان،بازداشت بلاتکلیفبازداشت شهروندان بهاییبازداشت شهروندان بهائیتبعیض بر اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایران،زندان تهران بزرگ،سرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.