•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

مهوش ثابت شهریاری، شهروند بهایی تفهیم اتهام شد

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵آبان ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام مهوش ثابت شهریاری، شهروند بهایی محبوس در زندان اوین برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی هفته گذشته، مهوش ثابت شهریاری، شهروند بهایی، محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین توسط شعبه بازپرسی ناحیه ۳۳ قضایی تهران تفهیم اتهام شد و پرونده وی برای تعیین تاریخ دادرسی به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده است. وی پیش از این نیز به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز مذهبی خود به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم و پس از تحمل آن دوران آزاد شده بود.

براساس کیفرخواست صادره توسط بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ مقدس واقع در زندان اوین؛ مهوش ثابت شهریاری، متهم است به (اداره جمعیت تحت عنوان فرقه انحرافی ضاله با هدف برهم زدن امنیت کشور) و از بابت همین اتهام برای وی کیفرخواست صادر و با اعمال ماده ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی، دادستان بعنوان مدعی العموم درخواست حبس از ۲ تا ۱۰ سال برای مهوش ثابت شهریاری از دادگاه کرده است.

همچنین، در بخش دیگری از این کیفرخواست به سفر مهوش ثابت شهریاری به خارج از کشور و دیدار وی با دوستان و آشنایان، انجام مناسک مذهبی از طریق واتس اپ و سایر نرم افزارهای ارتباطی با عنوان جرم ذیل مصداق حقوقی اتهام مذکور یاد شده است.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی به شرح وضعیت ۲۱ شهروند بهایی از جمله مهوش ثابت شهریاری پرداخته شد.

لازم به ذکر است، مهوش ثابت شهریاری، در تاریخ ۹ مردادماه ۱۴۰۱، در پی یورش های گسترده و هماهنگ ماموران وزارت اطلاعات به منازل مسکونی بسیاری از شهروندان بهایی در شهرهای مشهد، ماهشهر، گرگان، شیراز، گنبدکاووس، تهران و کرج، پس از تفتیش منزل بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در کرج منتقل شد.

مهوش ثابت شهریاری، پس از مدتی کوتاه برای انجام بازحویی ها و تشکیل پرونده به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوبن منتقل شد.‌

در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات، با انتشار اطلاعیه ای مدعی شد این تفتیش منازل و بازداشت‌ها به علت ارتکاب این شهروندان بهایی به(جاسوسی برای اسرائیل)بوده است.

مهوش ثابت شهریاری، از اعضای پیشین جامعه بهائی ایران موسوم به یاران ایران است.

مهوش ثابت در ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شد و شش مدیر جامعه بهایی دیگر نیز در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ در منزلشان بازداشت شده اند.

در بهمن ماه سال ۱۳۸۷، مهوش ثابت شهریاری به همراه سایر مدیران جامعه بهایی ایران در شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوبن مورد تفهیم اتهام و بازپرسی قرار گرفتند و سپس پرونده آنها به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

با آغاز مراحل دادرسی، مهوش ثابت شهریاری، در زمستان ۱۳۸۸ و بهار ۱۳۸۹، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه و با وکالت  مهناز پراکند، بعنوان وکیل مدافع آن‌ها محاکمه و در تاریخ ۱۷ مرداد سال ۱۳۸۹، به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هریک از اعضای جامعه بهایی موسوم به یاران ایران، به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری و در مجموع به ۱۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

با اعلام اعتراض به حکم بدوی و ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در تاریخ ۲۴ شهریور سال ۱۳۸۹ دادگاه تجدید نظر پس از حذف اتهاماتی از قبیل (جاسوسی) و (همکاری با دولت اسرائیل)، این حکم را به ۱۰ سال حبس تعزیری برای هر یک از این ۷ نفر کاهش داد.

پس از اجرای این حکم و در خواست اعمال ماده ۴۷۷ اعاده دادرسی و ارجاع پرونده به شعبه دیوان‌عالی کشور این حکم بر خلاف شرع تشخیص داده شد و مجددا به ۲۰ سال افزایش یافت و حکم ۲۰ سال زندان به مهوش ثابت شهریاری و ۶ عضو دیگر یاران ایران به صورت رسمی ابلاغ شد اما پس از گذشت ۸ سال و نیم از دوران محکومیت مدیران جامعه بهایی ایران این حکم به ۱۰ سال حبس تعزیری کاهش یافت.

مهوش ثابت شهریاری، در تاریخ ۱۷مرداد ۱۳۸۹، همراه با سایر رهبران بهایی به زندان رجایی‌شهر منتقل شد اما در پی انحلال بند زنان زندان رجایی‌شهر در تاریخ ۱۳اردیبهشت سال ۱۳۹۰، همراه با فریبا کمال آبادی، به زندان قرچک ورامین منتقل و دو هفته بعد به بند زنان زندان اوین بازگردانده شد و در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، پس از اتمام دوران حبس خود آزاد شد.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

صفحه دوم

صفحه اول

صفحه دوم

صفحه دوم

برچسب هااتمام محکومیت مهوش ثابت شهریاریجامعه بهایی در ایرانمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیپیروان بهایینمایندگان جامعه بهایی ایرانپیروان بهاییانبند۲۰۹ زندان اویناحضار به جلسه بازپرسیبرگزاری جلسه بازپرسیاحضار و تفهیم اتهامپیروان بهایی،مهوش ثابتنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانبند۲۰۹جلسه تفهیم اتهامبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانمدیران جامعه بهاییمهوش شهریاریمنشور حقوق شهروندیجامعه بهاییوضعیت شهروندان بهایی در ایرننقض حقوق شهروندان بهاییبازداشت بلاتکلیفبازداشت مهوش ثابتنقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهایینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیوضعیت شهروندان بهایی در ایرانبازداشت مهوش شهریاریزندان اوینمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیبازداشت شهروندان بهاییبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتمحاکمه شهروندان بهاییسرکوب پیروان بهاییتمهوش ثابت شهروندبهاییفعالین حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت شهروندان بهایینقض حقوق شهروندان بهاییاناحضار به جلسه بازپرسی در دادسرابند۲۰۹وزارت اطلاعاتمهوش ثابت شهروند بهاییمهوش ثابت شهریاریپیروان بهاییت در ایرانتفتیش منازل شهروندان بهاییبیانیه جامعه بهاییپیروان بهایی در ایرانمهوش ثابت شهروند بهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.