•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

احکام‌ اعدام ۳ زندانی در عادل آباد شیراز اجرا شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۳ زندانی که با اتهامات مواد مخدر یا قتل عمد، در زندان مرکزی شیراز (عادل آباد) اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، وحید پاکزاد – زندانی متهم به جرائم موادمخدر و کیوان تجدد – زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان مرکزی (عادل آباد) شهر شیراز مرکز استان فارس اعدام شدند.

همچنین، حکم اعدام یک زندانی دیگر از بند ۴ زندان عادل آباد شیراز، (هویت نامشخص)، با جرائم موادمخدر نیز اجرا شده اما هویت وی احراز نشده است.

یک منبع مطلع درخصوص این ۳ اعدام به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”وحید پاکزاد از ۳ سال پیش بازداشت و در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود.”

اعدام این ۳ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.