•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بلاتکلیفی میلاد سنایی، شهروند بهایی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران

0
84

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، میلاد سنایی، شهروند بهائی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در شهر ساری بطور بلاتکلیف بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، میلاد سنایی، هنرمند، عکاس و فیلمبردار، ساکن استان مازندران، علیرغم گذشت نزدیک به ۱ ماه از بازداشت بطور بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در شهر ساری بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم محروم است.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”تا به امروز به وکیل میلاد اجازه دسترسی به پرونده را ندادند و او حتی از حق ملاقات با خانواده خود هم محروم است و تداوم‌ نگهداری وی در بازداشتگاه، فقط با هدف اعتراف اجباری است.”

این منبع مطلع تشریح کرد:”یکی از افراد دخیل در پرونده میلاد سنایی در خصوص پرونده این شهروند بهایی اتهام میلاد را (صرفا استوری گذاشتن در اینستاگرام) عنوان کرده است.”

لازم به ذکر است، میلاد سنایی، در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، هنگامی که در مسیر بازگشت از مطب دندانپزشکی به منزل خود بود توسط مأموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه مرکزی این ارگان امنیتی در شهر ساری مرکز استان مازندران منتقل شد.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی به تشریح بلاتکلیفی ۲۱ تن از شهروندان بهایی که از زمان بازداشت از مرداد ماه ۱۴۰۱ تا تاریخ مذکور بطور بلاتکلیف در بازداشتگاههای امنیتی بسر می برند پرداخته بود.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالیت بهاییانفعالیت بهاییان در ایرانمیلاد ثناییمیلاد ثنائیمیلاد سناییمیلاد سنائیمیلاد صناییمیلاد صنائیمیلادثناییمیلادثنائیمیلادسناییمیلادسنائیمیلادصناییمیلادصنائیماموران اطلاعات سپاه پاسدارانمازندرانمحاکمه بهاییانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهایینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض سرکوب احزابنمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان جامعه بهایی ایرانپیروان بهاییتپیروان بهاییت در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایران،اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی،اقلیتهای دینی در ایرانبهاییبهاییان مارندرانبهاییان مازندرانبهاییان ساریبهاییان‌ایرانبهائیبهائیان مازندرانبهائیان ساریبیانیه جامعه بهایی ایرانبازداشت بلاتکلیفتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی،جامعه بهاییان ایرانسلول انفرادیساریسرکوبسرکوب پیروان بهاییتسرکوب بهاییانسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی در ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.