•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت مولوی عبدالعزیز اربابی، شهروند اهل سنت در شهرستان نیکشهر

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان، عبدالعزیز اربابی، شهروند اهل سنت را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، صبح دوشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، مولوی عبدالعزیز اربابی، شهروند اهل سنت و استاد دانشگاه آزاد در شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت این‌شهروند اهل سنت و امام جماعت مسجد جامع قدیم نیکشهر، بدون ارائه هیچگونه توضیح و یا ارائه حکم قضایی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت مولوی عبدالعزیز اربابی اطلاعی در دست نیست.

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.