•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت بشیر الله وردی، شهروند بهایی توسط نیروهای امنیتی

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، بشیر الله وردی، شهروند بهایی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، بشیر الله وردی، شهروند بهایی، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت بشیر الله وردی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی صورت گرفته و ماموران امنیتی برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن‌ همراه وی را نیز توقیف کردند.‌

تا لحظه تنظیم این خبر از نام ارگان بازداشت کننده، مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به بشیر الله وردی اطلاعی در دست نیست.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

جامعه جهانی بهائی هم در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییآیین بهایی در ایرانحقوق بشر ایران،بشیر اللهوردیبازداشتسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان آیین بهائیپیروان آیین بهائیبیانیه جامعه بهایی ایرانبازداشت بهاییان ایرانبشیراللهوردیفعالیت بهائیان در ایرانقبرستان بهائیانمحرومیت جامعه بهائی از حقوق شهروندیآیین بهاییحقوق بشر،بشیراله وردیبهاییان‌تهرانبازداشت شهروندانبازداشت بهائیان در ایرانسرکوب پیروان آیین بهاییبازداشت بهاییان در ایرانحقوق بشر در ایران،بشیرالله وردیسرکوب پیروان‌سایر ادیانآیین بهائیبهائیان تهرانپیروان آیین بهایی در ایرانفعالیت بهائیان ایراننقض حقوق بشر در ایران،بشیر اله وردیمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیبازداشت بهائیانبازداشت بی خبریبشیر الله وردیفعالیت بهائیاننقض حقوق بهائیان ایرانمحل کسب بهائیانبازداشت بهاییانمدیران جامعه بهاییبشیرالهوردیپیروان سایر ادیان ایر انمغازه بهائیانپیروان آیین بهاییپیروان‌سایر ادیانبشیر الهوردی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.