•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از بلاتکلیفی دو شهروند بهایی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز

0
122

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، پویا صراف و لیلی کرمی، دو شهروندان بهایی، در زندان‌ عادل آباد و بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز بطور بلاتکلیفی بسر می برند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، لیلی کرمی، شهروند بهایی اهل شیراز مرکز استان فارس، علیرغم گذشت بیش از ۱ ماه از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف محبوس و از حقوق اولیه یک‌ متهم برای تسریع در روند بازجوئی و  بازپرسی پرونده قضایی خود محروم است.

یک منبع نزدیک به لیلی کرمی در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”از زمان بازداشت تا به امروز چندین مرحله خانواده وی به دادسرای عمومی و انقلاب شیراز مراجعه کردند اما بازپرس پرونده پاسخ درستی نمی دهد و این بلاتکلیفی در حالی ادامه دار شده که بیش از ۳۰ روز از بازداشت خانم کرمی گذشته و او بطور بلاتکلیف در زندان عادل آباد بسر می برد.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات شیراز در منزل شخصی خود پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت و جهت تشکیل پرونده و بازجویی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به لیلی کریمی اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، امروز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، پویا صراف، شهروند بهایی ساکن شهر کرج مرکز استان البرز و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ علی‌رغم گذشت بیش از ۳ هفته از تاریخ بازداشت فقط ۱ تماس کوتاه با خانواده خود داشته است.

یک‌ منبع نزدیک به خانواده پویا صراف در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”از زمانی که پویا در کرج بازداشت شد جهت بازجوئی به شهر شیراز منتقلش کردند و پیگیری های خانواده برای جویا شدن علا انتقال وی به شیراز و روند حقوق پرونده بی نتیجه بوده است. پویا از زمان بازداشت فقط روز چهارم باز اشت یک تماس کوتاه با ما برقرار کرد و گفت در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز تحت بازجویی است.”

لازم به ذکر است، پویا صراف، در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر کرج مرکز استان البرز بازداشت و پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش به مکان نامعلومی منتقل شده بود و به مدت ۴ روز حتی خانواده وی از مکان نگهداری این شهروند بهایی اطلاعی نداشتند.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.