•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احکام‌ اعدام دستکم ۹ زندانی در سیستان و بلوچستان، مشهد و اصفهان اجرا شد

0
194

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷آذر ماه ۱۴۰۱، احکام‌ اعدام دستکم ۹ زندانی با جرائم قتل عمد و موادمخدر در زندانهای وکیل آباد مشهد، دستگرد اصفهان، زندان مرکزی زاهدان، زندان ایرانشهر و چابهار اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه چهارشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، نیاز جدگال، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان اعدام شد.

یک‌ منبع مطلع در خصوص چگونگی این قتل گفت:”نیاز جدگال در سال ۱۳۹۰ به اتهام قتلی کع فرد دیگری انجام داده بود اما وی در فراری دادن متهم به قتل نقش اصلی را داشته پس لز بازداشت و طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شد.”

همچنین، سحرگاه امروز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، عبدالله صلاح زهی، متولد: ۱۳۵۵، اهل روستای رونگ از توابع شهرستان نیکشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان چابهار اعدام شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”این زندانی در سال ۱۳۹۱ پس از ارتکاب قتل یک مامور نیروی انتظامی در شهرستان ایرانشهر پس از بازداشت پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس با اتهام قتل محاکمه و به اعدام محکوم شد.”

در خبری دیگر؛ سحرگاه امروز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، ناصر عمرزهی، محمدامین عمرزهی و انوشیروان عمرزهی، سه زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

براساس اعلام‌یک منبع مطلع:”این ۳ نفر در یک پرونده مشترک سال ۱۳۹۱ به همراه عبدالله صلاح زهی، در یک پرونده مشترک با اتهام قتل یک مامور نیروی انتظامی دستگیر و پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی به اعدام محکوم شدند.”

سازمان حقوق بشر ایران نیز در خبری دیگر اعلام کرد؛ سحرگاه شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، حسین خیراللهی و صاحب رسولی، دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان دستگر اصفهان اعدام شدند.‌

همچنین، سحرگاه چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی مرد (هویت نامشخص)، در زندان دستگرد استان اصفهان به اجرا در آمده است.

از مصداق حقوقی اتهام منتسب شده به این‌ زندانی که هویت وی احراز نشده اطلاعی در دسترس نیست.

کمپین فعالین بلوچ نیز با انتشار خبری از اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان وکیل آباد مشهد خبر داد.

براساس این گزارش، سحرگاه یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، محمدعمر خامه (ایجباری)، اهل روستای شلغمی، از توابع بخش مرزداران در شهرستان سرخس از توابع استان خراسان رضوی، در زندان وکیل وکیل آباد شهر مشهد اعدام شد.

در این گزارش آمده است که محمدعمر خامه به دفعات بر بی گناهی خود و عدم ارتکاب قتل از سوی خود تاکید کرده بود.

لازم به اشاره است، اجرای احکام این ۹ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هافروش مواد مخدرمشهداعدامحقوق بشر ایرانجرم موادمخدراعدام در زندان مرکزی زاهدانزندان دستگردعبدالله صلاحزهیصاحب رسولیمجازات اعدامزندان وکیل آباد مشهدلغو مجازات اعداماعدام سلب حیاتاعدام در زندان وکیل آباد مشهدزندان دستگرداصفهانعبداله صلاحزهیحسین خیرالهیزاهدانقاچاقچی مواد مخدرجرائم موادمخدرسلب حیاتقاچاق مواد مخدرزندان دستگرد در اصفهاناجرای حکم اعدام در زندان دستگردچابهار سیستان و بلوچستانعبداله صلاح زهیحسین خیراللهیاعدام در ایرانزندان ایرانشهرقانون اصلاح مواد مخدرفعال حقوق بشر در ایرانزندانیان جرائم موادمخدراعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام نکنیدزندان زاهدان،عبدالله صلاح زهیاعدام جرایم مواد مخدرحقوق بشر در ایرانزندان چابهارزندان اصفهانشهرستان ایرانشهرمواد مخدر در زندانهای ایرانجرائم موادمخدر در ایرانچابهار در ایرانقاچاقچیان مواد مخدرانوشیروان عمرزهیاعدام در زندان چابهارزندان مرکزی اصفهانمجازات اعدام در ایرانچابهارزندان زاهدانمواد مخدر هروئینزندانی جرائم موادمخدرمواد مخدر در ایرانزندان مرکزی زاهدان،محمدامین عمرزهیاعدام در زندان ایرانشهرمواد مخدرزندان وکیل آبادایرانشهرحق حیاتفقر کودکان در ایرانجرم مواد مخدرجرائم موادمخدر،نیازجدگالناصرعمرزهیقاچاقجی مواد مخدرحکم اعدامنقض حقوق بشر در ایرانزندان دستگرد اصفهاناعدامیاعدامیاناعدام جرائم مواد مخدرجرایم موادمخدرنیاز جدگالناصر عمرزهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.