•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

میثم بهرام آبادی: پایان اعتصاب غذا و انتقال از بیمارستان روانی به زندان اوین

0
302

روز دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷, میثم بهرام آبادی, فعال مدنی که در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سالجاری همزمان با اعتصاب غذا اقدام به خودکشی از طریق بریدن رگ دست خود کرده بود و سپس به مرکز روانپزشکی رازی( امین  آباد) منتقل شده بود با شکستن اعتصاب غذا به زندان اوین بازگردانده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, میثم بهرام آبادی, فعال مدنی و زندانی سیاسی که در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سالجاری در پی افزایش فشارهای روحی و روانی که از طرف مسئولان زندان اوین تهدید به پرونده سازی شده بود و اقدام به خودکشی از طریق بریدن رگ دست خود کرده بود, روز دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ پس از اتمام اعتصاب غذا از مرکز روانپزشکی رازی(امین آباد) به زندان اوین بازگردانده شد. این زندانی سیاسی از تاریخ ۶ اسفندماه سالجاری و به دلیل آنچه که شامل نشدن عفو موسوم به ۲۲ بهمن بر پرونده وی بوده دست به اعتصاب غذا زده بود و در تاریخ ۱۱ اسفندماه نیز در پی اقدام به خودکشی از طریق بریدن رگ دست خود با  پابند و دستبند به مرکز روانپزشکی رازی منتقل شده بود. این فعال مدنی در تاریخ ۱۰ دی ماه سالجاری در حوالی محله مهرآباد تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و اتمام بازجوئیها با ارجاع پرونده به به دادگاه,  با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق شعار نویسی, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, مورد محاکمه قرار گرفت و به ۷ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و ۶۲ ضربه شلاق محکوم شد.  حقوق بشر در ایران پیشتر طی گزارشی از اقدام به خودکشی و انتقال این فعال مدنی و زندانی سیاسی به مرکز روانپزشکی( امین آباد) اطلاع رسانی کرده بود.

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون وضعیت جسمی این فعال مدنی گفت دست وی که پس از اقدام به خودکشی رگ آن را زده بود ۱۵ بخیه خورده و از سوی دیگر با توجه به اعتصاب غذا و خونریزی شدیدی که در اثر بریدن رگ دستش داشته با افت فشار خون و همچنین کاهش وزن به ۵۵ کیلوگرم روبرو شده است.

لازم به ذکر است که میثم بهرام آبادی  فعال مدنی ساکن کرج از تاریخ ۱۰ دی ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در تهران و در محدوده محله مهراباد تهران در حال شعار نویسی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم بهرام آبادی در تاریخ ۱۰ بهمن ماه و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و این فعال مدنی  به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق شعار نویسی به ۷ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و ۶۲ ضربه شلاق محکوم شده است. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۶ اسفند ماه سالجاری و در اعتراض به شامل نشدن عفو ۲۲ بهمن بر پرونده اش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود. 

سرکوب فعالان مدنی با توجه به ماهیت فعالیتهای مسالمت آمیز و اعتراضی آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر آزادی بیان و انتشار افکار و عقاید خود بدون محدودیت و ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از رفتاری در خور شان و منزلت و مقام انسانی آنها از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر ممنوعیت شکنجه افراد بر هر شکل ممکن تاکید میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: