•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

جلسه دادرسی رضوانه احمد خانبیگی بهمراه دو فعال مدنی دیگر برگزار شد

0
1115

امروز چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷, جلسه  سوم و آخرین جلسه  دادرسی رضوانه احمد خانبیگی, علی امین املشی و امیرمهدی صدیق آرا توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد. جلسه اول و دوم دادرسی این فعالان مدنی در تاریخهای ۲۷ بهمن ماه و ۵ اسفند ماه سالجاری توسط شعبه مذکور برگزار شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ سومین جلسه دادرسی پرونده رضوانه احمد خانبیگی , امیرمهدی صدیق آرا و علی امین املشی, سه تن از فعالان مدنی ساکن تهران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری و با حضور هر سه متهم پرونده و وکلای هر سه نفر در محل شعبه مذکور برگزار شد.

رضوانه احمد خانبیگی و امیرمهدی صدیق آرا به ترتیب در تاریخهای ۱۱ و ۱۲ اسفند ماه سالجاری با قرار وثیقه و بطور موقت تا زمان ابلاغ حکم قطعی از زندان اوین آزاد شده اند.

همچنین علی امین املشی دیگر متهم پرونده مذکور علیرغم صدور قرار وثیقه کماکان در زندان اوین بسر میبرد. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر مذکور گفت, جلسه دادگاه راس ساعت ۹/۳۰ دقیقه صبح امروز در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری و با حضور متهمین پرونده به ترتیب: رضوانه احمد خانبیگی و علی امین املشی کهوکالت پرونده این دو فعال مدنی برعهده حسین تاج می باشد و همچنین امیرمهدی صدیق آرا دیگر متهم این پرونده به همراه وکیل وی برگزار شد. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۹ اسفندماه سالجاری طی گزارشی از برگزاری جلسه سوم دادرسی این سه فعال مدنی اطلاع رسانی کرده بود. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: در طی بررسی پرونده با توجه به اینکه هر سه متهم با اتهاماتی از قبیل: اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی, تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی توسط شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین تفهیم اتهام شده بودند اما قاضی ایمان افشاری, اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی و تبلیغ علیه نظام را به رضوانه احمد خانبیگی وارد دانست و با توجه به شواهد مذکور احتمال محکومیت خانم خانبیگی با دو اتهام فوق دور از ذهن نیست.

این منبع مطلع پیرامون دو متهم دیگر این پرونده بنامهای علی امین املشی و امیر مهدی صدیق آرا گفت: این دو نفر صرفا با اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی مورد محاکمه قرار گرفتند و هر دو نفر ایشان از دیگر اتهام منتسبه در پرونده مذکور تبرئه شدند.

” رضوانه احمد خانبیگی”, “امیر مهدی صدیق آرا” و “علی امین املشی” در تاریخ ۱۹ دی ماه سالجاری در تهران و در حال پخش تراکت های اعتراضی و شعار نویسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تکمیل مراحل اولیه به زندان اوین منتقل شده بودند.

این سه فعال مدنی طی دو جلسه در تاریخهای ۲۸ بهمن ماه با قرائت کیفر خواست و تفهیم اتهام و در همچنین در مورخ ۵ اسفند ماه با بررسی به اتهامات تفهیم شده از  قبیل: “اقدام علیه امنیت ملی” , “اجتماع  و تبانی و ارتکاب جرم به قصد برهم زدن امنیت  داخلی و خارجی” و “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری با اتهامات مذکور مورد محاکمه قرار گرفته بودند.

همچنین هر سه نفر این فعالان مدنی در مراحل اولیه بازجوئی و تشکیل پرونده با توجه به ممانعت بازپرس شعبه ۲ بازپرسی مستقر در زندان اوین از حق دسترسی به وکیل محروم بوده اند که این مورد ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری میباشد که حق دادرسی عادلانه و همچنین بیطرقی دادگاه و حق دسترسی متهمین به وکیل را محفوظ نگه داشته است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۶ بهمن ماه طی گزارشی از محرومیت از حق درمان و دسترسی به خدمات پزشکی برای رضوان خان بیگی بدلیل بیماری صرع و قش و همچنین امیرمهدی صدیق آرا بدلیل عفونت کلیه و ممانعت مسئولان زندان اوین از اعزام آنها به مرکز درمانی اطلاع رسانی کرده بود.

سرکوب فعالان مدنی و همچنین سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض کننده اسناد بین المللی حقوق بشر من جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: