•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

شایان غلامی و شقایق بهرامی، زوج بهایی با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۷آبان ماه ۱۴۰۱، شایان غلامی و شقایق بهرامی، دو شهروند بهایی محبوس در زندان کرمان با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱، شایان غلامی و همسر وی شقایق بهرامی، دو شهروند بهایی محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی کرمان، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند.

براساس این گزارش، آزادی شایان غلامی و همسر وی شقایق بهرامی، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته و این زوج بهایی باید در انتظار دریافت ابلاغیه محاکمه خود باشند.

لازم به ذکر است، پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی و اخذ اعترافات توام‌ با فشارهای روحی و روانی به این زوج در نهایت شایان غلامی با (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی) و همسر وی شقایق بهرامی هم به (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اقدام علیه امنیت ملی) مورد تفهیم اتهام قرار گفتند و از چند روزی قبل از بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمان به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بودند. 

در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۴۰۱، شایان غلامی و همسر وی شقایق بهرامی، در پی یورش ماموران اداره اطلاعات کرمان به منزل آنها پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی، سپس، بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بودند.

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۱ شهریور ماه۱۴۰۱، با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

همچنین، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالین حقوق بشر در ایرانمحاکمه شهروندان بهاییمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت شهروندان بهاییمدیران جامعه بهایینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایینقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننبش قبر شهروندان بهاییوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانوضعیت شهروندان بهایی در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان در ایرانآزادیآزادی با تودیع وثیقهاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایران،بند زنان زندان کرمانبهایی،بهاییان کرمانبهائی،بهائیان کرمانبازداشت شهروندان بهاییتودیع وثیقهجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهائی،حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایران،زندان مرکزی کرمانزندان کرمانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانشقایق بهرامیشهروند بهائی،شهروندان بهائی،شهروندبهائی،شایان غلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.