•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

احضار فرهاد پاک روح مزرعه، به جلسه بازپرسی در دادسرای تبریز

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۷آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، فرهاد پاک روح مزرعه را به جلسه تفهیم اتهام احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۱، فرهاد پاک روح مزرعه، ساکن شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، با دریافت تماس تلفنی به جلسه بازپرسی در شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شد.

براساس این گزارش، فرهاد ماک روح مزرعه پس از دریافت پیام کوتاهی از تشکیل پرونده قضایی بر علیه خود مطلع شده بود.

این‌شهروند ساکن تبریز، طی روزهای اخیر، با دریافت تماس تلفنی به اداره پیگیری وزارت اطلاعات واقع در تبریز احضار شده بود اما با توجه به غیرقانونی این احضار از حضور در آن مکان اجتناب کرده بود.

همچنین، از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات مطروحه بر علیه فرهاد پاک روح مزرعه اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، فرهاد پاک روح مزرعه، پیشتر هم به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود مرتبط با آزادی بیان و اندیشه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با پرونده سازی مواجه شده بود.‌

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.