•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

رقیه بیگدلی، فعال مدنی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
134

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹آذر ماه ۱۴۰۱، رقیه (مهوین) بیگدلی، فعال مدنی، پس از اتمام بازجوئی ها و محاکمه با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۱، رقیه (مهوین) بیگدلی، فعال مدنی محبوس و بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین، پی از اتمام بازجویی ها و تشکیل جلسه دادرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی رقیه بیگدلی با تودیع وثیقه صورت گرفته و این فعال مدنی پس از اتمام مراحل دادرسی باید در انتظار ابلاغ حکم قطعی خود باشد.

لازم به ذکر است، رقیه بیگدلی، در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، محاکمه و دفاعیات خود را از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به دادگاه ارائه کرد.

این فعال مدنی، در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از احضار تلفنی به پلیس امنیت تهران، بازداشت و پس از انتقال به دادسرای زندان اوین و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام با صدور قرار قضائی به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.‌

رقیه بیگدلی، پیشتر هم به در جریان اعتراضات به سرنگونی هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوایی اوکراین، پس از بازداشت و طی مراحل دادرسی در تیرماه سال ۱۳۹۹، توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۵سال حبس که ۴سال و ۱۱ماه آن تعلیقی و ۱ ماه حبس تعزیری و ۲سال تبعید به استان زنجان محکوم شده بود اما در خرداد ماه سال ۱۴۰۰، در پی مخالفت با اجرای حکم تبعید، توسط شعبه ۶ دادگاه تجدید نظر استان البرز ۸ ماه به مدت ۲ساله تبعید وی افزود شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.