چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

آزادی ۲ شهروند بازداشت شده در زاهدان با تودیع وثیقه

0
126

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، دو تن از شهروندان بازداشت شده در زاهدان، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام با قید وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، رحمت دروند نارویی ـ فرزند: عبدالغفار به همراه محمد دروند نارویی ـ فرزند: ذبیح الله، شهروندان اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

براساس این گزارش، آزادی رحمت دروند نارویی و محمد دروند نارویی، پس از اتمام بازجویی ها و با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته و این افراد باید در انتظار ابلاغیه تشکیل جلسه دادرسی و یا بازپرسی خود باشند. 

لازم به اشاره است، رحمت دروند نارویی و محمد دروند نارویی، در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر زاهدان، بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در آن شهر منتقل شده بودند. 

علیرغم آزادی این شهروندان با قید وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت آنها اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: