دوشنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 4

سجاد رستم زاده پس از تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد

0
271

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۲، سجاد رستم زاده، پس از احضار و تفهیم اتهام، بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۲، سجاد رستم زاده، روزنامه نگار و سردبیر پایگاه خبری ماسال نیوز، پس از احضار به پلیس فتا و تفهیم اتهام، بازداشت و پس از طی مراحل بازپری و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، بازداشت سجاد رستم زاده، پس در پی احضار وی به پلیس فتا شهرستان ماسال صورت گرفته و برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه وی نیز توقیف شد. 

سجاد رستم زاده، پس از بازداشت برای تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت موقت به دادسرا، منتقل و در نهایت به بازداشتگاه نیروی انتظامی منتقل و پس از تامین و تودیع وثیقه درخواستی، روز پنجشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۲، تا اتمام مراحل دادرسی، آزاد شد. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d