دوشنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 4

گزارشی از وضعیت اشکان سعادت مهر در زندان مرکزی ارومیه

0
117

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۲، اشکان سعادت مهر، بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۲، اشکان سعادت مهر، ساکن ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، علیرغم اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام با قرار بازداشت موقت در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد. 

براساس این گزارش، اتهامات منتسب به اشکان سعادت مهر، مرتبط با فعالیتهای وی در فضای مجازی و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (توهین به مقدسات اسلامی) عنوان شده اما بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه در پی دستور دادستان ـ بعنوان مدعی پرونده، از تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه امتناع کرده است. 

لازم به اشاره است، اشکان سعادت مهر، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۲، توسط ماموران امنیتی در محل کار خود واقع در شهر ارومیه، بازداشت و پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه، به بازداشتگاه، منتقل و پس از طی مراحل بازجویی ها و سپس بازپرسی در دادسرا به زندان مرکزی ارومیه، منتقل شد. 

وی نخستین مرحله در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱ و همزمان با اعتراضات سراسری، بصورت تلفنی به پلیس امنیت ارومیه، احضار و پس از بازداشت و چند ساعت بازجویی آزاد شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۴۰۲، بصورت تلفنی برای بازجویی به اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات در شهر ارومیه، احضار شده بود.  

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d