سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

ماهان جلال دوست با تودیع وثیقه آزاد شد

0
752

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، ماهان جلال دوست، فعال مدنی ساکن تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، ماهان جلال دوست، فعال مدنی ساکن تهران و محبوس در بند دوالف سپاه واقع در زندان اوین پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد  شد. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به این فعال مدنی در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » عنوان شده است. این فعال مدنی در دوران بازجوئی بازپرسی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق قضائی خود محروم بوده است. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، ماهان جلال دوست، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بازداشتگاه این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل شده بود. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیبازداشتگاهبازداشت و بی خبریسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینبند دو الف سپاه در زندان اوینفعالان مدنی در جمهوری اسلامیبنددوالف اطلاعات سپاهآزادی ماهان جلال دوستفعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی ایرانسلول انفرادی بند۲الف سپاهمحاکمه فعالان مدنی در ایرانبند دو الف سپاه پاسدارانماهان جلال دوست فعال مدنیسلول انفرادیفعالان مدنی بازداشت شدهبازداشت فعالان مدنی در ایرانبند۲الفبند دو الف در زندان اوینسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیاحضار و بازداشت فعالان مدنیبازداشت و بیخبریبازداشت فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنیسلول انفرادی زندانیانبازداشت و سرکوب آزادی بیانسلول انفرادی بند۲الفماهان جلال دوستبند دو الفبند دو الف زندان اوینسلول انفرادی بند دو الفبازجویی در بند دو الف سپاهبازجویان بند دو الف سپاهبازداشت ماهان جلال دوستبند دو الف سپاهبازداشت فعالان مدنی در بهمنفعالان مدنی در ایرانبند۲الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبنددوالف سپاه زندان اوینسلول انفرادی در بنددوالفبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب فعالان مدنی در ایرانبازداشت فعالان مدنی در مشهدبنددوالفبنددوالف سپاهسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی در بند دو الف سپاهزندان اوینبازداشت شهروندانانفرادی بند دو الف سپاهنقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراناندرزگاه۴ زندان اوینبازداشت و بیخبری از شهروندانسلول انفرادی بنددوالفبازجوئی در بند دو الف سپاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: