•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

ماهان جلال دوست با تودیع وثیقه آزاد شد

0
533

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، ماهان جلال دوست، فعال مدنی ساکن تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، ماهان جلال دوست، فعال مدنی ساکن تهران و محبوس در بند دوالف سپاه واقع در زندان اوین پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد  شد. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به این فعال مدنی در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » عنوان شده است. این فعال مدنی در دوران بازجوئی بازپرسی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق قضائی خود محروم بوده است. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، ماهان جلال دوست، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بازداشتگاه این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل شده بود. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیماهان جلال دوستماهان جلال دوست فعال مدنیمحاکمه فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانآزادی ماهان جلال دوستانفرادی بند دو الف سپاهاندرزگاه۴ زندان اویناحضار و بازداشت فعالان مدنیبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه پاسدارانبند دو الف سپاه در زندان اوینبند۲الفبند۲الف سپاهبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجویی در بند دو الف سپاهبازجویان بند دو الف سپاهبازجوئی در بند دو الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبازداشتبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان مدنی در مشهدبازداشت فعالان مدنی در ایرانبازداشت فعالان مدنی در بهمنبازداشت ماهان جلال دوستبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شهروندانبازداشتگاهزندان اوینسلول انفرادیسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند دو الف سپاهسلول انفرادی در بنددوالفسلول انفرادی زندانیانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.