•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

سیاوش جوان، شهروند اهل سنت با تودیع وثیقه آزاد شد

0
352

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، سیاوش جوان، شهروند اهل سنت محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، سیاوش جوان – متولد: ۱۳۷۳ – متاهل – اهل ارومیه، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. این شهروند اهل سنت، در اوایل مهر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی پس از مدتی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به سیاوش جوان در مراحل بازجوئی و بازپرسی « عضویت و همکاری در گروههای سلفی » عنوان شده است. 

این شهروندان اهل سنت، در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شد و پس از طی مراحل بازجویی و مشخص شدن اتهامات در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، به بند قرنطینه در زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

سرکوب شهروندان اهل سنت و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان ناقض اصل آزادی آزادی بیان و عقیده در ایران و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااهل تسنن در ایرانآزادی با قرار وثیقهسرکوب اهل تسنن در ایرانپیروان اهل تسننسرکوب زندانیان عقیدتیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیزندانیان عقیدتی سنی مذهبنقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان سنی مذهب در جمهوری اسلامیسیاوش جوانشهروندان سنی مذهبپیروان اهل سنتاعدام زندانیان عقیدتی در ایراناهل تسنن ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیسلول انفرادی زندان ارومیهزندانیان عقیدتی اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانشهروندان کورد اهل سنتزندان ارومیه در ایرانپیروان اهل سنت در ارومیهاقلیتهای مذهبیبازجوییحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانتودیع قرار وثیقهزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان عقیدتی در ایراناحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتزندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامیآزادی سیاوش جواناهل تسننزندان مرکزی ارومیهاهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهبازداشت سیاوش جواناهل سنتانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیزندانیان عقیدتیسرکوب اقلیتهای مذهبیپیروان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانبازجویی از شهروندان در ایرانبند ۱۲ زندان ارومیهزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهشهروندان سنی مذهب در ارومیهاهل سنت ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیاهل سنت تهرانزندانیان عقیدتی در ایرانشهروندان سنی مذهب در ایرانبازجوئی در بازداشتگاهمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایرانآزادی با تودیع وثیقهزندانیان محبوس در زندان ارومیهنقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانبازجوئیسرکوب اهل سنت در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان اهل سنت در ایرانبازجوئی در اداره اطلاعاتاقلیتهای دینی در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاهل سنت در ارومیهاهل تسنن در ارومیهزندان ارومیهتودیع وثیقهحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهضرب و شتم زندانیان عقیدتیزندانیان عقیدتی اهل تسننبازجوئی از شهروندانشهروندان سنی مذهب کردستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.