•                  
چهارشنبه , ۰۴ خرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 25

سیاوش جوان، شهروند اهل سنت با تودیع وثیقه آزاد شد

0
311

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، سیاوش جوان، شهروند اهل سنت محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، سیاوش جوان – متولد: ۱۳۷۳ – متاهل – اهل ارومیه، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. این شهروند اهل سنت، در اوایل مهر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی پس از مدتی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به سیاوش جوان در مراحل بازجوئی و بازپرسی « عضویت و همکاری در گروههای سلفی » عنوان شده است. 

این شهروندان اهل سنت، در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شد و پس از طی مراحل بازجویی و مشخص شدن اتهامات در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، به بند قرنطینه در زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

سرکوب شهروندان اهل سنت و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان ناقض اصل آزادی آزادی بیان و عقیده در ایران و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااقلیتهای مذهبیاهل تسنناهل سنتاهل سنت ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانزندان ارومیهاهل تسنن در ایرانشهروندان سنی مذهببازجوییزندان مرکزی ارومیهانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانبازجوئیتودیع وثیقهآزادی با قرار وثیقهپیروان اهل سنتحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراناهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتیتبعیض بر اقلیتهای مذهبیسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایراناعدام زندانیان عقیدتی در ایرانتودیع قرار وثیقهسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب اقلیتهای مذهبیاهل سنت تهراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانزندانیان سیاسی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیزندانیان عقیدتی در ایرانپیروان اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان عقیدتیحقوق اقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانشهروندان سنی مذهب در ایرانبازجوئی در اداره اطلاعاتآزادی با تودیع قرار وثیقهاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسلول انفرادی زندان ارومیهسرکوب زندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانبازجوئی در بازداشتگاهاقلیتهای دینی در ایرانتودیع قراروثیقهزندانیان عقیدتی سنی مذهبزندانیان عقیدتی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانبازجویی از شهروندان در ایرانمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانضرب و شتم زندانیان عقیدتینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیبند ۱۲ زندان ارومیهآزادی با تودیع وثیقهسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیزندانیان عقیدتی اهل تسننحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان کورد اهل سنتبازجویی در اداره اطلاعاتزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهاهل سنت در ارومیهبازجوئی از شهروندانشهروندان سنی مذهب در جمهوری اسلامیزندان ارومیه در ایرانزندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامیاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهشهروندان سنی مذهب در ارومیهنقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاهل تسنن در ارومیهشهروندان سنی مذهب کردستانسیاوش جوانپیروان اهل سنت در ارومیهآزادی سیاوش جوانبازداشت سیاوش جوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: