•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

آکام خضرزاده و عثمان دلسوز با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، دو شهروند بازداشت شده در روستای کانی بداغ و روستای زیوکه از توابع پیرانشهر، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز یکشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، آکام خضرزاده – متولد: ۱۳۷۵ – فرزند: رسول – اهل روستای کانی بداغ از توابع شهرستان پیرانشهر، به همراه عثمان دلسوز – متولد: ۱۳۳۷، فرزند: رسول – اهل روستای زیوکه از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه بطور جداگانه آزاد شدند.

براساس این گزارش، میزان وثیقه تودیع شده برای هر نفر ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون عنوان شده اما حقوق بشر در ایران قادر به تائید این بخش از گزارش مذکور نیست‌‌.

لازم به ذکر است، عثمان دلسوز و آکام خضرزاده، در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در توابع شهرستان پیرانشهر، بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شدند.

این افراد، در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و بازپرسی و تفهیم اتهام از شهر ارومیه به زندان شهرستان نقده منتقل شده بودند.‌

آکام خضرزاده و عثمان دلسوز، از لحظه بازداشت و در مراحل بازجویی از حق دسترسی به وکیل محروم بودند.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.