•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

آزادی ۳ تَن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری با تودیع وثیقه

0
163

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸مهر ماه ۱۴۰۱، مائده دلبری، نگار خیری و محمدجواد معنوی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، محمدجواد معنوی – دانشجوی رشته اقتصاد کشاورزی در دانشگاه ساری مرکز استان مازندران، مائده دلبری – دانشجوی مقطع مهندسی در دانشگاه الزهرا تهران، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از زندانهای قرچک ورامین و زندان ساری با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

همچنین، طی روزهای اخیر، نگار خیری، متولد: ۱۳۸۶، ساکن استان ایلام، که چندی پیش به همراه چند تن از اعضای خانواده خود توسط نیروهای امنیتی در این استان بازداشت شده بود از زندان مرکزی ایلام آزاد شد.

لازم به ذکر است، مانده دلبری، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، پس از احضار تلفنی به اداره پیگیری وزارت اطلاعات در تهران و حضور داوطلبانه وی در آن ارگان امنیتی بازداشت و از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل و تماس با خانواده خود محروم شد. 

محمدجواد معنوی هم، در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، در محل سکونت خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهرستان ساری منتقل شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.