•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت ۴ شهروند در تهران و آذربایجان غربی و بی خبری از مائده دلبری

0
221

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای تهران و ارومیه و شهرستان اشنویه چهار تن از شهروندان از جمله ۲ دانشجوی معترض را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، عمران میرزایی – ساکن شهر ارومیه، هیرش احمدزاده – اهل روستای ده شمس از توابع اشنویه، مهدی کوهنورد و محسن امیری، دو دانشجوی ساکن‌تهران، در جریان بازداشتهای گسترده مرتبط با اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد؛ طی روزهای گذشته، محسن امیری، دانشجوی رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس تهران در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

همچنین، روز سه شنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، مهدی کوهنورد، دانشجوی رشته کشاورزی در دانشگاه تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شده و از ارگان بازداشت کننده، مکان نگهداری و وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

علیرغم گذشت ۶ روز از بازداشت مائده دلبری، دبیر پیشین مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا تهران و پیگیریهای مستمر خانوده او از جمله مراجعات مکرر به دادسرای زندان اوین هیچ ارگانی پاسخگوی بازداشت و وضعیت این فعال دانشجویی نیست و مسئولان دادسرای زندان اوین هم به محمدعلی کامفیروزی وکیل مدافع و خانواده مائده دلبری پاسخگو نیستند.

لازم به ذکر است، مانده دلبری، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، پس از احضار تلفنی به اداره پیگیری وزارت اطلاعات در تهران و حضور داوطلبانه وی در آن ارگان امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده و از حق تماس تلفنی با خانواده خود محروم است.

اما در خبری دیگر، به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، عمران میرزایی، اهل روستای بالو، از توابع شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی در جریان اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین، روز سه‌شنبه ۵مهرماه ۱۴۰۱، هیرش احمدزاده،  اهل روستای ده شمس از توابع اشنویه در استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

از راست: مائده دلبری - محسن امیری - مهدی کوهنورد

از راست: مائده دلبری – محسن امیری – مهدی کوهنورد

برچسب هامهدی کوهنوردمهسا امینیمهساامینیمامورین وزارت اطلاعاتمائده دلبریمحسن امیریمرگ مهساامینیمرگ ژیناامینیمراحل بازجوئینقض حقوق بشر ایراننسل جوان ایرانوزارت اطلاعاتژیناامینیآذربایجان غربیآذربایجانغربیانتقال به سلول انفرادیاحضاربازداشتاخبار نقض حقوق بشر ایراناداره اطلاعات شهرستان اشنویهارومیهاشنویهاعتراضات سراسریاعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بند ۲۰۹بند۲۰۹بی خبری از بازداشت شدگانبیخبریبیخبری از بازداشت شدگانبازجوییبازداشتبازداشت بی خبریبازداشت بیخبریبازداشت بازجوییبازداشت بازجویی،تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور۱۴۰۱حقوق بشر ایراندلنشجویاندانشگاه الزهرادانشگاه الزهرا تهراندانشگاه تهراندانشجویاندانشحویاندبیر انجمن اسلامی دانشجویانزندان اوین سلول انفرادیزندان اوین،سلول انفرادیسرکوب نسل جوانسرکوب نسل جوان ایرانسرکوب نسل جوان در جمهوری اسلامیسرکوب دانشجویانشهر ارومیهشهریور ۱۴۰۱شهریور۱۴۰۱شهرارومیهشهرستان اشنویه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.