شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

سه شهروند ساکن مریوان با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
580

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مریوان پس از اتمام بازجوئی و تفعیم اتهام ۳ شهروند بازداشت شده در این شهرستان هر یک از این افراد را با تودیع وثیقه آزاد کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، اسماعیل راستی، آراس قادری و محسن رسائی، سه شهروند اهل روستای سردوش از توابع شهرستان مریوان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

براساس این گزارش، اتهامات منتسب شده به هر یک از این شهروندان مرتبط با همکاری در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما در این گزارش به جزئیات این اتهامات اشاره های نشده است. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، آراس قادری، محسن رسائی و در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۹ هم  اسماعیل راستی، جملگی هر ۳ نفر افراد در روستای سردوش از توابع شهرستان مریوان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق شهروندیبازداشت و بلاتکلیفیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کوردتودیع قرارتودیع قراروثیقهسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیروستای سردوش شهرستان مریوانبازداشت اسماعیل راستیبازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان در ایرانبازداشتگاهاحزاب کوردی در ایرانروستای سردوشسرکوب شهروندان کرداحزاب کورد مخالفاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیآراس قادریشهرستان مریوان روستای سردوشحقوق بشراستان کردستانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانشهروندان کردبازداشت و بی خبریاحزاب کرد مخالف نظامحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیمحسن رسائیبازداشتنقض حقوق بشر در ایرانشهرستان مریواناحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردیحقوق شهروندی درایراناحزاب کردمخالف نظامحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان کرد زندانی سیاسیمحسن رساییحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب شهرونداناحزاب کردشهروندان کورد ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت محسن رسائیوثیقهتودیع وثیقهبازداشت شهروندان کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب کرد مخالفبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت محسن رساییاحزاب کرد ایرانشهروندان کورد در ایراناحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانتودیع قرار وثیقهاحزاب سیاسی کردتودیع قرار کفالتآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهشهرستان مریوان استان کردستانبازداشت آراس قادریکردستانشهروندان کورداحزاب کورداحزاب کردیاحزاب کرد مسلحاحزاب کورد سیاسیتودیع قرا وثیقهاحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کرد ایراناسماعیل راستی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: