•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

پرویز سیابی گرجان، فعال ملی مدنی با تودیع وثیقه آزاد شد/ تصاویر

0
176

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، پرویز سیابی گرجان، فعال ملی مدنی ساکن اردبیل و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی در این شهرستان با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، پرویز سیابی گرجان، شهروند ساکن اردبیل و از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی پارک جیرال اردبیل پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این فعال ملی مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “پرویز سیابی گرجان، امروز عصر با تودیع قرار وثیقه تا اتمام دوران دادرسی از بند قرنطینه زندان مرکزی اردبیل آزاد شد. این فعال ملی مدنی با آثار کبودی شدید بر روی بازوی راست و قسمت پشت خود ناشی از ضرب و شتم در جریان بازداشت وی در تجمع مسالمت آمیز پارک جیرال مواجه است و مراحل درمان وی آغاز شد.”

در ساعات پایانی سه شنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، پرویز سیابی گرجان به همراه عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، مرتضی پروین، مجتبی پروین، مصطفی پروین و محمد جولانی، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، بهمن خیرجو، حامد حیدری باریس و سبحان بخشی، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مسالمت آمیز در پارک جیرال اردبیل پس از ضرب و شتم شدید توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه سایر افراد بازداشت شده از بازداشتگاه نیروهای امنیتی اردبیل به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان منتقل و پس از تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه روانه بند قرنطینه زندان مرکزی اردبیل شده بود. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌ زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال مدنیفعال ترک شهرستان اردبیلفعال حقوق بشرفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانفعالان ترک شهرستان ارومیهپرویز سیابیپرویز سیابی فعال ملی مدنیپرویز سیابی گرجان فعال ملی مدنیپرویز سیابی گرجان فعال ترک آذریپرویزسیابیپرویزسیابی فعال ترکپرویزسیابی گرجانپرویزسیابی گرجان فعال ملی مدنیپرویزسیابی گرجان فعال آذریبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهدادسرای عمومی و انقلابدادسرای عمومی و انقلاب اردبیلزندان مرکزی اردبیلسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهر اردبیلشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان اذریشهروندان ترکشهروندان شهروندان آذریشهرستان اردبیلشعبه ۹ دادگاه عمومی شهرستان اردبیل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: