•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

فرهاد طاری مرادی برای تحمل حبس تعزیری بازداشت شد

0
369

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، فرهاد طاری مرادی، فعال مدنی ساکن شهرستان سنندج برای سپری کردن دوران حبس تعزیری و سپس اجرای حکم شلاق بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، فرهاد طاری مرادی، شهروند ساکن سنندج برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱ ساله و پس از آن اجرای حکم 74 ضربه شلاق تعزیری خود راهی زندان مرکزی سنندج شد. 

براساس این گزارش، فرهاد طاری مرادی، علاوه بر تحمل ۱ سال حبس تعزیری به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده که اجرای شلاق پس از اتمام دوران حبس تعزیری خواهد بود. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۸، در جریان اعتراضات شهروندان در شهرستان سنندج که در اعتراض به حمله ارتش ترکیه به شمال و شمال شرق سوریه برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده فرهاد طاری مرادی، به شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ سنندج به ریاست بهروز ولدی، این فعال مدنی با اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق مشارکت در تجمع غیرقانونی محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. البته در این پرونده فواد قهرمانی، احمد مرادی هم بودند که در یک دادنامه هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. همچنین فواد عنایتی، ابراهیم آقایی، پویا فیضی، رضا رجایی و محمد شهبازی، دیگر متهمان این پرونده هم هر یک به تحمل ۱۰ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

با ارجاع پرونده فرهاد طاری مرادی، به شعبه دادگاه تجدیدنظر این حکم عیناً تائید و این حکم به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب سنندج منتقل شد. 

در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, ارتش ترکیه به مناطقی در شمال و شمال شرق کشور سوریه حمله کرد. همزمان با این حمله نظامی تعداد بسیاری از شهروندان ساکن شهرهای استان کردستان در ایران از قبیل ارومیه، خوی، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، بوکان، سقز، بانه، مریوان، سنندج، دهگلان، دیواندره، کرمانشاه، جوانرود، پاوه، روانسر، ایلام و ایوان تجمعات اعتراضی را باهدف نارضایتی از این اقدام نظامی ترکیه برگزار کردند. که در پی آن دستکم ۴۷ نفر از شهروندان بازداشت و جمعی دیگر از آنها هم به احکام حبس تعزیری محکوم شدند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافرهاد طاری مرادیفرهاد طاری مرادی زندانی سیاسیفرهادطاریمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازجوئیبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیزندن مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان مرکزی سنندجزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجسنندجسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: