•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

محکومیت بختیار رحیمی, فعال کارگری ساکن مریوان به تحمل حبس تعزیری

0
112

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه انقلاب شهرستان مریوان با صدور دادنامه ای بختیار رحیمی, فعال کارگری ساکن این شهرستان را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای گذشته, بختیار رحیمی, فعال کارگری ساکن شهرستان مریوان, توسط دادگاه انقلاب این شهرستان با اتهامات “اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی” در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال کارگری در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۸, در محل کارش واقع در اداره برق شهرستان مریوان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۳۰ آذر ماه همان سال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بختیار رحیمی, پیش از این نیز در تیر ماه ۱۳۸۶, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تحمل ۱۱ ماه بازداشت در خرداد ماه ۱۳۸۷, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق کارگران در ایراننقض حقوق بشر در ایرانآزادی پس از اتمام حبس تعزیریاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاجرای حکم حبس تعزیریاخبار نقض حقوق بشر در ایرانبازجوئی از فعالان کارگریبازداشت فعالان کارگریبازداشت فعالان کارگری در ایرانبختیار رحیمی فعال کارگریبختیاررحیمیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب مریوانسرکوب فعالان کارگر یسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان کارگران در ایرانشهرستان سنندج فعالان کارگریشعبه ۲ دادگاه انقلاب مریوانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: