•                  
سه شنبه , ۲۸ دی , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, ژانویه 18

پدرام نظری و ندا قصیر, زوج فعال رسانه ای با تودیع قرار کفالت آزاد شدند

0
1551

روز جاری, پدرام نظری و ندا قصیر، زوج دستفروشی که در حین دستفرشی به فعالیتهای مدنی در قالب مطالبی طنزگونه و بیان مشکلات اجتماعی و انتشار آنها در صفحه اینستاگرام شخصی خود که چندی پیش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند با تودیع قرار کفالت از زندانهای قرچک ورامین و اوین آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، پدرام نظری از زندان اوین و ندا قصیر از زندان قرچک ورامین پس از تفهیم اتهام از سوی مراجع قضائی با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

 اتهامات مطروحه علیه این زوج فعال رسانه ای به دلیل “توهین به فلسطین، سوریه و نظام بانکی و همچنین مصاحبه با رسانه های بیگانه”  بوده است و در مراحل بازجوئی با اتهامات “تبلیغ علیه نظام”, “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “انتشار تصاویر مبتذل در سامانه مخابراتی” از سوی مراجع قضائی به این زوج فعال رسانه ای تفهیم شد. 

لازم به ذکر است که از چندی پیش خبر بازداشت پدرام نظری و ندا قصیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و دلیل آن عدم فعالیت آنها در حساب‌های شخصی خود در اینستاگرام عنوان شده بود.

این زوج دستفروش با انتشار ویدئوهایی از خود و در حین دستفروشی مشکلات اجتماعی را به زبان طنز بیان می‌کردند و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند.

مجموعه اتهامات منتسبه بر این زوج فعال رسانه ای, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: