•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

تحصن سپیده قلیان, فعال مدنی در مقابل دفتر مسئول زندان قرچک ورامین

0
638

روز جاری, سپیده قلیان, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین, در اعتراض به ضرب و شتم زندانیان سیاسی, نبود امکانات کافی و قطعی آب در این زندان در مقابل دفتر رئیس زندان قرچک ورامین دست به تحصن زده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, سپیده قلیان, فعال مدنی و از متهمان پرونده تجمعات اعتراضی کارگران هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز, محبوس در بند زندان زندان قرچک ورامین, در پی ایجاد جو ملتهب, قطعی آب و ضرب و شتم و اعمال رفتارهای قهرآمیز بر زندانیان سیاسی و همچنین نبود کولر در بند زنان در مقابل دفتر رئیس این زندان دست به تحصن زده است. این تحصن از سوی سپیده قلیان در حالی است که طی روزهای گذشته “ندا ناجی” از سوی زندانیان غیرسیاسی و پرسنل این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. سپیده قلیان در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۸, از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ سپیده قلیان در اعتراض به فضای ملتهب موجود در زندان، قطعی آب و نبود کولر در زندان قرچک ورامین و همچنین ضرب و شتم ۲ تن از زندانیان سیاسی بنامهای “ندا ناجی” و “عاطفه رنگریز” از سوی زندانیان غیرسیاسی و پرسنل این زندان در مقابل دفتر رئیس زندان دست به تحصن زده است. 

ندا ناجی, که در جریان تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود و در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک ورامین بسر میبرد طی ۲ مرحله از سوی زندانیان غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از انتقال به بهداری زندان قرچک برای مدتی با تاربینی مواجه شده بود. ندا ناجی در حا حاضر در زندان قرچک علیرغم اتمام قرار ۳۰ بازداشت دوم کماکان بصورت بلاتکلیف و غیرقانونی نگهداری شده است. همچنین عاطفه رنگریز از زنان محبوس در بند زنان زندان قرچک میباشد نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به شدت از ناحیه کتف و پا آسیب دید. 

 ضرب و شتم هر ۲ نفر این افراد به دلیل به همراه نداشتن چادر در هنگام مراجعه به بهداری اتفاق افتاده است. این در حالی است که به گفته رئیس زندان قرچک همراه داشتن چادر در حیاط زندان اجباری نیست.

سپیده قلیان, برای اولین بار در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۷ به همراه دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه و چند فعال کارگری و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت شوش بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۷ با قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

این فعال مدنی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ و برای دومین بار متوالی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری وی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اهواز منتقل شد. همزمان با بازداشت سپیده قلیان, اسماعیل بخشی دیگر هم پرونده ای وی نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

بازداشت سپیده قلیان در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با “گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران” ارتباط دارند.

در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, با توجه به ارجاع پرونده سپیده قلیان, فعال مدنی به همراه اسماعیل بخشی و امیر«علی» امیرقلی از زندان سپیدار و زندان شیبان اهواز به زندان اوین در تهران منتقل شدند. این فعال مدنی در انتظار برگزاری جلسه دادرسی از سوی دادگاه انقلاب تهران میباشد. 

در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, اولین جلسه بازپرسی “سپیده قلیان” فعال مدنی به همراه  دو متهم دیگر این پرونده “امیرامیرقلی فعال رسانه ای” و “اسماعیل بخشی” فعال کارگری بدون حضور وکلای مدافع این افراد در شعبه ۷ دادسرای زندان اوین برگزار شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری از سوی شعبه ۷ بازپرسی دادسرای مقدس مستقر در زندان اوین از بابت اتهامات جدید تفهیم اتهام شدند و همچنین آخرین دفاعیات خود را ارائه دادند. 

لازم به ذکر است, “ارتباط با یکی از گروه‌های مخالف نظام” از جمله اتهامات جدیدی بود که در ارتباط با هر ۷ نفر این افراد  در این جلسات دادرسی مطرح شده بود و اتهامات “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و نشر اکاذیب  نیز به اتهامات سپیده قلیان و اسماعیل بخشی اضافه شد. 

سپیده قلیان متولد ۱۳۷۴و فعال مدنی اهل اهواز پیشتر نیز در تاریخ ۶ اسفند ۹۵ در منزل پدری بازداشت و در تاریخ ۱۱ اسفندماه همان سال با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز آزاد شده بود.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.