•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بازداشت محمد ابوالحسنی, فعال مدنی ساکن قزوین

0
891

حقوق بشر در ایران – روز جاری,”محمد ابوالحسنی”, فعال مدنی ساکن قزوین, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸, “محمد ابوالحسنی”, فعال مدنی ساکن قزوین, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این فعال مدنی با حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و از بابت اتهامات”همکاری با دولت متخاصم” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری, ۵ تن از ماموران امنیتی که خود را از پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی معرفی کردند به همراه ۳ تن تن دیگر که از اداره اطلاعات قزوین بودند پس از مراجعه به منزل پدری “محمد ابوالحسنی”, فعال مدنی و ارائه حکم تفتیش منزل, اقدام به تفتیش آن مکان کردند و پس از اتمام تفتیش منزل به پدر “محمد ابوالحسنی” برگه ای جهت امضا داده شد و از وی خواسته شد که آن برگه را امضا کند که پس از مخالفت وی از امضای آن برگه به دلیل اینکه آن برگه سفید بود و هیچ مطلبی در آن ذکر نشده بود, قید شد که منزل محمد ابوالحسنی تفتیش شده و لوازم شخصی از وی در آن محل کشف نشد و نیروهای امنیتی به پدر این فعال مدنی گفتند که این برگه بعنوان صورت جلسه تفتیش منزل میباشد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در برگه ای دیگری که به روئیت خانواده محمد ابوالحسنی رسید ذکر شده بود که “این فعال مدنی با حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات”همکاری با دولت متخاصم” و “تبلیغ علیه نظام” بازداشت و تحت الحفظ به مراجع قضائی معرفی بشود”. همچنین قبل از تفتیش منزل “محمد ابوالحسنی” با توجه به مراجعه به پارکینگ قدس در قزوین جهت ترخیص موتور سیکلت توقیف شده خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به منزل پدری اش به جهت تفتیش منزل منتقل شده بود. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ در زمان اولیه حضور نیروهای امنیتی برای تفتیش منزل پدری محمد ابوالحسنی, خانواده این فعال مدنی فکر نمی کردند که فرزندشان بازداشت شده باشد و پس از گذشت حدود ۲۰ دقیقه مادر این فعال مدنی با مراجعه به بیرون از منزل متوجه شد که محمد ابوالحسنی را با دستبند و چشم بند سوار یک دستگاه خوردوی پژو آوردند که پس از اتمام تفتیش منزل این فعال مدنی به همراه نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت و سرکوبهای گسترده بر علیه فعالان مدنی در ایران در حالی صورت میگیرد که مسئولان قضائی و حتی”علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی همیشه منکر سرکوب آزادی بیان در ایران هستند. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.