•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احضار ۳ تن از فعالان ملی مدنی به مراجع قضائی در ارومیه / سند

0
738

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته,“امیرستاری رئوف”, “جواد احمدی یئکانلی” و “اولدوز قاسمی”, سه تن از فعالان ملی مدنی, با توجه به شکایت معاون دادستان شهرستان ارومیه از بابت اتهامات امنیتی برای تاریخ رسیدگی ۱۷ مهرماه سالجاری به دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه احضار شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای اخیر; “جواد احمدی یئکانلی”, “اولدوز قاسمی” و”امیر ستاری رئوف”, سه تن از فعالان ملی مدنی, در پی شکایت معاون دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ارومیه از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم غیرقانونی و داشتن مدارک فرقه گرائی” برای تاریخ رسیدگی ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان احضار شدند. این ۳ فعال ملی مدنی پیش از این نیز در پرونده ای مشترک از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” در دادگاه نقده تبرئه شده بودند. 

براساس ابلاغیه صادره که برای این ۳ فعال ملی مدنی ارسال شده؛ از این افراد خواسته شده تا در تاریخ ۱۷ مهرماه سالجاری به جهت دفاع از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم غیرقانونی و مدارک فرقه گرائی” جهت ارائه دفاعیات خود در جلسه دادگاه, به محل دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه در تاریخ مذکور حاضر شوند. 

احضار امیر ستاری رئوف, اولدوز قاسمی و جواد احمدی یئکانلی, در حالی است که هر ۳ نفر این فعالان ملی مدنی پیش از این و در پرونده ای دیگر از بابت اتهام؛ “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” مورد محاکمه قرار گرفته بودند. 

جلسه دادرسی بر پرونده این سه فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سالجاری با توجه به ابلاغیه الکترونیکی صادره از سوی شعبه مذکور به هر سه نفر این افراد اطلاع داده شده بود. 

در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷، این ۳ شهروند به همراه چند تن دیگر از فعالان آذربایجان غربی در مراسم دوازدهمین سالگرد کشته شدگان اعتراضات خونین خرداد ۱۳۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده و پس از اتمام مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد همه بازداشت شدگان به غیر از این سه شهروند آزاد شده بودند.

در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۷, شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری سولدوز«نقده» به ریاست قاضی کیومرثی حکم برائت “اولدوز قاسمی” ، “جواد احمدی یئکانلی” و “امیر ستاری”  را  از اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و  دعوت از سایر شهروندان جهت شرکت در مراسم و استفاده از شال به عنوان نماد صادر کرد.

اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری پس از چند روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

امیر ستاری که یکی از سه  متهم این پرونده هم اکنون در زندان مرکزی تبریز در حال سپری کردن دوران حبس ۷ ماهه خود از بابت اتهام؛ “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” در زندان مرکز تبریز می باشد. لازم به توضیح است که وی در پرونده جداگانه دیگری به اتهام فعالیت رسانه ای به ۶ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

اصل‏ بیست و هفتم قانون اساسی ایران تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، را آزاد اعلام کرده است‏.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

 سرکوب فعالان  ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر عدم رعمال رفتار تبعیض آمیز بر افراد به واسطه دیدگاه سیاسی یا عقیدتی فرد تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.