•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

بازداشت شهلا جهانبین, شهروند ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
835

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “شهلا جهانبین”, ساکن تهران و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی, در پی مراجعه ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۶ عصر امروز چهارشنبه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, “شهلا جهانبین”, شهروند ساکن تهران و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن در پی مراجعه ۵ تن از ماموران وزارت اطلاعات به منزل پدری اش, پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل؛ دو دستگاه گوشی تلفن همراه, وی  را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ عصر روز جاری, ۵ تن از ماموران وزارت اطلاعات که شامل ۴ مرد و ۱ زن بودند درپی مراجعه به منزل پدری “شهلا جهانبین”, شهروند ساکن تهران و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن در استعفای علی خامنه ای, پس ارائه حکم قضائی وارد منزل پدری وی شده و پس از تفتیش منزل و ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه که متعلق به “شهلا جهانبین” بود این فعال مدنی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ علیرغم اینکه ماموران امنیتی در زمان بازداشت “شهلا جهانبین” مدعی دارا بودن حکم قضائی بودند اما از ارئه دلایل بازداشت و یا تفهیم اتهام این فعال مدنی در زمان بازداشت سر باز زدند. 

لازم به ذکر است, “شهلا جهانبین” به همراه “شهلا انتصاری”، “نصرت بهشتی”، “فرشته تصویبی”، “پروا پاچیده”، “گیتی پورفاضل”، “عزت جوادی حصار”، “زهرا جمالی”، “فاطمه سپهری”، “مریم سلیمانی”، “سوسن طاهرخانی”، “فرنگیسِ مظلوم”، “نرگس منصوری” و “کیمیا نوروزی‌ صابر” از جله امضا کنندگان بیانیه ای با مضمون استعفای “علی خامنه ای”, رهبر جمهوری اسلامی بودند. 

این کنشگران مدنی در قسمتی از بیانیه خود اعلام کردند؛ “اعتراض به آپارتاید جنسیتی که حاصل نگاه مردسالارانه نظام فقاهتی است، علیه این نظام ضد زن که ارزش‌های انسانی ما را محو نموده است، بپاخاسته و خواستار گذار کامل از نظام جمهوری‌اسلامی و تدوین قانون اساسی جدیدی هستیم”. 

همچنین در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, عباس واحدیان شاهرودی, همسر شهلا جهانبین, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات مشهد توام با ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شد. 

پیش از این ۱۴ تن از فعالان سیاسی و مدنی  داخل ایران با انتشار ۲ بیانیه در تاریخ های  ۲۱ خرداد و ۸ تیر ماه سالجاری, خواستار استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی شده بودند. بدنبال گسترش این بیانیه و از سوی دیگر حضور و همراهی جمعی دیگر از شهروندان برای مطالبه گری و همراهی با این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی باعث ایجاد برخی رفتارهای  قهرآمیز از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی را بر علیه این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی را در پی داشته است. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بامضمون, چهارده فعال مدنی؛ اعمال رفتارهای امنیتی و قهرآمیز در سایه نبود آزادی بیان در ایران, به شرح وضعیت ۱۴ فعال مدنی که در طی ۲ بیانیه اول خواستار استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی شده بودند را اطلاع رسانی کرده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: