•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت سعید بریچی, شهروند ساکن استان سیستان و بلوچستان

0
645

حقوق بشر در ایران – اواسط ماه گذشته, سعید بریچی, شهروند ساکن در استان سیستان و بلوچستان, توسط نیروهای امنیتی این استان در کریم آباد زاهدان بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز جمعه ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸, سهید بریچی, شهروند ساکن کریم آباد از توابع زاهدان واقع در استان سیستان و بلوچستان, پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع, علیرغم گذشت ۲۰ روز از بازداشت “سعید بریچی”, فرزند “عبدالرحمن”, از بازداشت وی اطلاعی در دست نیست و نیروهای امنیتی که به همراه ۲ دستگاه سواری پلاک شخصی در محل کار سعید بریچی که وی در کریم آباد زاهدان مغازه خواربار فروشی دارد آمده اند و او را مورد ضرب شتم قرار داده و بدون نشان دادن حکم بازداشت و با دستبند و چشم بند او را بردند. 

این منبع همچنین گفت: خانواده “سعید بریچی”, تاکنون از محل نگهداری و آخرین وضعیت فرزندشان بی اطلاع بوده و با مراجعه به نهادهای امنیتی هیچگونه جواب قانع کننده ای به آنها داده نشد چرا که وقتی به اداره اطلاعات مراجعه کردند از پشت آیفن درب ورودی اداره به آنها گفته شده به شعبه امنیتی دادسرای زاهدان مراجعه کنند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.