•                  
دوشنبه , ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 6

سکته قلبی, توفیق سرفراز, فعال تلگرامی در بازداشتگاه اداره اطلاعات نیروی انتظامی سنندج

0
422

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “توفیق سرفراز”, فعال تلگرامی اهل سنندج که در بازداشت ماموران امنیتی بسر میبرد در اثر سکته قلبی به بیمارستان توحید در این شهرستان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, شامگاه یکشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸,”توفیق سرفراز”, فعال تلگرامی, اهل سنندج, در بازداشتگاه اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهرستان دچار سکته قلبی شده و به بیمارستان توحید سنندج منتقل شد. این فعال تلگرامی در حدود ۲۰ روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات نیروی انتظامی در سنندج منتقل شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “توفیق سرفراز”, در حدود ۲۰  روز پیش از بابت اتهام “ارتباط و همکاری با یکی از کانال‌های تلگرامی توسط ماموران اطلاعات نیروی انتظامی” در سنندج بازداشت و بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ توفیق سرفراز, شهروند کُرد هم‌اکنون در بیمارستان “توحید” سنندج بستری و وضعیت عمومی وی نامناسب اعلام شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، در گزارشی که از رده بندی جهانی آزادی رسانه های در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده به سقوط شش پله ای ایران در پی بازداشت های خودسرانه و محکومیت های سنگین برای روزنامه‌نگاران و شهروند–خبرنگاران اشاره کرده است. همچنین اشاره شده که جمهوری اسلامی همچنان یکی از بزرگترین زندان های جهان برای فعالان رسانه ای است و در فاصله سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۸ دستکم ۸۶۰ روزنامه نگار و شهروند–خبرنگار در این کشور بازداشت، زندانی و حتی اعدام شده اند.

اعمال فشارهای روحی وروانی بر افراد در زمان بازداشت از جمله مصادیق بارز نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: