•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

زندان مرکزی ارومیه؛ انتقال ۴ زندانی محکوم به اعدام به سلول انفرادی

0
1295

حقوق بشر در ایران – صبح روز جاری, “رئوف آزادی خواه”, “ابراهیم احمدی پور”, “شهاب الدین محمدپور”, و یک زندانی با هویت نامشخص, محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر و محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات اولیه صبح امروز چهارشنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۸, “رئوف آزادی خواه”, “ابراهیم احمدی پور” و “شهاب الدین محمدپور”, و یک زندانی با هویت نامشخص, جملگی از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر, محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه,  که پیش از این از سوی مراجع قضائی به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری پس از انتقال “ابراهیم احمدی پور”, “رئوف آزادی خواه”, “شهاب الدین محمدپور” و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص, جملگی این افراد که پیش از این از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر احکام اعدام آنها توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ طی تماسی که از زندان مرکزی ارومیه با خانواده‌های این افراد گرفته شد به آنها اعلام کردند که برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند. حکم اعدام این افراد تا ساعاتی دیگر به اجرا در خواهد آمد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.