•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

بازداشت و بیخبری از وضعیت مبین بلوچ, شهروند ساکن قصر قند

0
586

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “مبین بلوچ”, شهروند ساکن قصر قند از توابع استان سیستان و بلوچستان, توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز یکشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, “مبین بلوچ”, شهروند ساکن شهرستان قصر قند از توابع استان سیستان و بلوچستان در حالی که وی در بهداری این شهر بود توسط ماموران اداره اطلاعات قصر قند بازداشت شد و تا به امروز پس از گذشت ۱ هفته از بازداشت وی اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ “مبین بلوچ”, وقتی با موتور سیکلت در حال حرکت بود ماموران از پشت ضربه زدند و بر اثر آن از موتورسیکلت پرت شده و بشدت زخمی شد.

این منبع مطلع همچنین گفت: ماموران با وجود وخامت اوضاع جسمانی او را به داخل ماشین انداخته و با خود بردند و پس از انتقال به بهداری در شهرستان قصر قند وی را بازداشت کردند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ در حالی که ۱ هفته از بازداشت مبین بلوچ گذشته علیرغم پیگیریهای خانواده و نزدیکان وی هیچگونه پاسخ مشخصی مبنی بر مکان نگهداری و یا ارگان بازداشت کننده وی و اتهامات احتمالی وی به خانواده اش اطلاع داده نشده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.