•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

بازداشت مجتبی پروین, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل توسط نیروهای امنیتی

0
416

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, در منزل پدری اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, “مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به تحمل۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در منزل پدری اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش؛ با توجه به حکم قطعی صادره توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل بر علیه “مجتبی پروین” فعال ملی مدنی ساکن  این شهرستان و با توجه به بازداشت وی توسط نیروهای امنیتی احتمال اینکه این بازداشت جهت اجرای حکم حبس این فعال ملی مدنی صورت گرفته باشد دور از ذهن نیست. 

” مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی ساکن استان اردبیل, پیش از این و در تاریخ ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل, به ریاست” قاضی عتباتی” از بابت اتهام “تخریب اموال دولتی” به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و حکم صادره در تاریخ ۱۴ شهریور ماه سالجاری به وی ابلاغ شده بود. 

لازم به ذکر است, “مجتبی پروین” از بابت قسمت دوم از همین پرونده نیز در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۹ دادگاه انقلاب اردبیل محاکمه شده بود. 

“مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی, در تاریخ ۳ تیرماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل, از بابت اتهام ” تخریب خودرو دولتی موضوع گزارش اداره اطلاعات اردبیل” طبق گزارش اداره اطلاعات اردبیل به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

وی در تیر ماه ۱۳۹۷ به ظن احتمال شرکت در مراسم سالانه قلعه بابک بازداشت شد و با تودیع قرار کفالت موقتا آزاد شده بود. اداره اطلاعت اردبیل با طرح شکایت از مجتبی پروین و طرح اتهام تخریب اموال عمومی که در حین بازداشت وی این فعال ملی مدنی با ماموران امنیتی درگیر شده بود و به خودرو نیروهای امنیتی آسیب زده بود صورت گرفته است. 

طرح این اتهام به “مجتبی پروین” در حالی صورت گرفت که پیش از این یک منبع مطلع به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛  نزدیکان این فعال ملی مدنی اتهام وارده بر مجتبی پروین را بی اساس می دانند و مبنی طرح آن را برای پرونده سازی ذکر کردند. 

قلعه بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.طی سال‌های اخیر، به طور منظم فعالان ملی مدنی  با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می‌پردازند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: