•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

بازداشت یک شهروند اهل سنت در سمنان

0
376

یک شهروند بلوچ ساکن شهرستان سرخه استان سمنان به نام عبدالحمید آریامنش (قلندرزهی) به دلایل نامعلومی مورخ ۱۵ دی‌ماه توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عبدالحمید آریامنش (قلندرزهی) فرزند کریم، ۳۳ ساله شهروند بلوچ مورخ جمعه، ۱۵ دی‌ماه در روستای لاسجرد شهرستان سرخه از توابع استان سمنان بازداشت شد. ماموران وزارت اطلاعات با مراجعه و تفتیش کامل منزل، این شهروند را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

این شهروند پیش‌تر در سال ۸۸ بدلیل فعالیت در ستاد مهندس موسوی پس از وقایع ۹ دی‌ماه بازداشت و با اخذ تعهد کتبی آزاد شده بود”. این منبع درباره دیگر فعالیت های آقای آریامنش گفت: “ایشان از شهروندان سنی مذهب هستند، با اینکه ایشان سابقه حوزوی ندارد ولی به کودکان آموزش نماز و قرآن می‌داد هر چند در سمنان اجازه فعالیت علنی به اهل سنت داده نمی‌شود”. از دلایل بازداشت، انهامات این شهروند و سرنوشت او کماکان اطلاعی در دست نیست.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اهل سنت به عنوان یک مذهب به رسمیت شناخته شده ولی بدلیل اینکه حکومت مذهبی ایران به تشیع گرایش دارد، بسیاری از حقوق اهل سنت در ایران بصورت سیستماتیک نقض میشود. اهل سنت از حق برابر تبلیغ و آموزش احکام دینی خود محروم هستند.

عدم محرومیت شهروندان از انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: