•                  
جمعه , ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, ژوئن 5

بازداشت دستکم ۲۷ تن از شهروندان در استانهای غربی کشور همزمان با احضار و بازجوئی ۱۹ تن دیگر

0
270

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, دستکم ۲۷ تن از شهروندان ساکن استانهای غربی ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین تعداد ۱۹ تن دیگر از شهروندان هم پس از احضار به ارگانهای امنیتی و اخذ تعهد کتبی و طی مراحل بازجوئی آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, با توجه به برگزاری تجمعات اعتراضی در استان کردستان و برخی شهرهای غربی ایران که در مخالفت شهروندان آن استان و شهرها با حمله نظامی ترکیه به شهروندان کرد در سوریه شکل گرفت دستکم ۲۷ تن از شهروندان مشارکت کننده در آن تجمعات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و از سوی دیگر ۱۹ تن دیگر از شهروندان ساعاتی پس از احضار به ادارات ارگانهای امنیتی و تکمیل مراحل بازجوئی با اخذ تعهد کتبی آزاد شدند. 

براساس این گزارش؛ در شهرستان ارومیه “صادق بلخکانلو” و “مسعود سینابندی”، در شهرستان نقده “ولی حنیفی” و در شهرستان اشنویه نیز “عباس هاشم‌پور” و “رشید ناصری” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همچنین در استان کرمانشاه “جبرئیل یاری” و در شهرستان پاوه “سروش امینی”، “کمال فتاحی”، “کوسار محمدی”، “هنر حسینی” و “نریمان کریمی” بازداشت شدند. 

از سوی دیگر در شهرهای استان کردستان گزارش شده در شهرستان سنندج “فرامرز شریعتی”، “فواد عنایتی” و “مبین خسروی” بازداشت شدند. 

همچنین طی روزهای گذشته “احمد شکری” شهروند ساکن استان ایلام و ۳ شهروند دیگر از اهالی سردشت به نامهای “هیمن عبداللهی”، “سمیع کریمی” و “عبدالله سلیمانی” بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان ۲ تن از شهروندان ساکن این شهرستان بنامهای “مبین کریمی” و “محمد نادری” و در شهرستان بانه ۷ تن بنامهای “کاردو سمیعی”، “سلام رحمانی”، “آزاد رحمتیان”، “بهاءالدین حسینی”، “فریا یونسی”، “ابراهیم شوریایی” و “رحیم معروفی” را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

در شهرستان “ولی سلیمی”، نامدار سلیمی”، “فاتح محمدخانی”، “عادل ویسی”، “دیاکو موسی‌زادە” و “سعید هدایتی” و در پاوه هم ۳ نفر به نامهای “کیهان عزیزی”، “آشنا حسین‌زادە” و “لقمان کیانی” پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی و اتمام مراحل بازجوئی ساعاتی بعد با اخذ تعهد آزاد شدند.

لازم به ذکر است در شهرستان سقز و سنندج همچنین ۵ تن از فعالان مدنی به نامهای “علی حسینی”، “ایوب جوان پور”، “خالد حسینی”، “محمود صالحی” و “عثمان اسماعیلی” از سوی ارگانهای امنیتی تحت بازجوئی قرار گرفتند.

در شهرستان مریوان ۵ تن از شهروندان ساکن این شهرستان بنامهای “امید حق‌پرست”، “کمال کھنەپوشی”، “دیاکو تابا”، “همت کریمی” و “مبین نادری” پس از احضار به ادارات ارگانهای امنیتی و بازجوئی با اخذ تعهد کتبی آزاد شدند. 

لازم به اشاره است که با توجه به حمله نظامی گسترده ترکیه به مناطق شرقی کشور سوریه که سکنه آن مناطق شهروندان کرد در سوریه را در بر می‌گیرید تجمعات اعتراضی با هدف محکومیت این حمله نظامی در شهرهای کرد نشین ایران شکل گرفت. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: