•                  
جمعه , ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, ژوئن 5

برگزاری دستکم ۱ تجمع اعتراضی

0
230

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل درب ورودی استانداری قزوین نسبت به عدم وصول معوقات مزدیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز پنجشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین برای چندمین بار متوالی با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل استان قزوین برای رسیدن به حق و حقوق خود و دریافت مطالبات و معوقات حقوقی شان اعتراض کردند و خواستار تسریع در رفع مشکلات از سوی مسئولان استان را خواستار شدند. 

با توجه به برگزاری چندین تجمع در مقابل استانداری قزوین، مسئولان و نمایندگان مجلس قول‌ها و وعده‌هایی را به کارگران برای رفع مشکلاتشان داده‌اند اما تاکنون هیچ وعده‌ای عملی نشده و همچنان مشکلات کارگران پابرجاست.

بنقل از یکی از کارگران: از صبح اول وقت مقابل استانداری پیگیر تحقق وعده‌های مسئولان هستیم.

وی افزود: یکی از مسئولان استان قزوین سه راه حل برای رفع مشکل کارگران پیشنهاد داده بود که نخستین راهکار را قرار دادن یک سرپرست برای شرکت با هماهنگی مسئولان استانداری، دادگستری و نهاد دیگر ذکر کرده بود.

این کارگر ادامه داد: دومین راه حل مسئول استانی، تعیین سرمایه‌گذار و رسیدن به توافق با وی بوده که اسم سرمایه‌گذار را ذکر نکرد و سومین راهکار را هم بیان نکرده که چه بوده است.

کارگر شرکت کنتورسازی اضافه کرد: چند روز پیش این مسئول استانی در صدا و سیما مصاحبه‌ای در این زمینه داشت و اعلام کرد که کارگران به حق و حقوق خود می‌رسند؛ اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است.

به گزارش ایلنا، در حال حاضر حدود هفت ماه است که کارگران شرکت کنتورسازی حقوق دریافت نکرده‌اند و حتی حقوق شب عید هم به آنان پرداخت نشده است؛ در حالی که کارگران ۲۴ ماه حقوق معوقه از سالهای قبل هم دارند.

جالب اینکه مدیرعامل شرکت کنتورسازی که در زندان به سر می‌برد، فردی که بازنشسته را به عنوان مدیر کارخانه معرفی کرده؛ این در حالی است که کارگران این شرکت به خبرنگار ایلنا اذعان کردند چرا باید فردی بازنشسته که با ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان از شرکت بازنشسته شده، دوباره به کار بازگردد.

یکی از کارگران شرکت کنتورسازی ضمن اعلام این خبر گفت: فردی که به عنوان مدیر جدید شرکت کنتورسازی تعیین شده، بیان کرده که ۱۵ هزار جنس در شرکت وجود دارد و دو هفته از آبان ماه که بگذرد یک ماه حقوق به کارگران این شرکت پرداخت می‌شود.

وی افزود: به کارگران اعلام شده دست از شکایت صندوق‌های فروشگاهی شرکت کنتورسازی بردارند چرا که هشتم آبان ماه شرکت به مزایده گذاشته می‌شود و با تغییر و تحول در صندوق‌ها و فروش آنها با قیمت بالا، تا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ حساب تمام کارگران تسویه می‌شود.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: