•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت دستکم ۱۳ تن از کارگران شهرداری کوت عبدالله در پی برگزار تجمع اعتراضی

0
481

حقوق بشر در ایران – روز جاری و در جریان تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله واقع در استان خوزستان که به دلیل عدم تحقق وعده های مسئولان شهرداری در استخدام و به کارگیری این کارگران در شهرداری برگزار شده بود ۱۳ تن از کارگران معترض که در این تجمع اعتراضی مسالمت آمیز حاضر بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, سیزده تن از کارگران پاکبانی و خدمات شهری و از نیروهای  پیمانکار شهرداری کوت عبدالله واقع در استان خوزستان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی این کارگران که در اعتراض که به دلیل عدم استخدام این کارگران برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت شدند.

براساس این گزارش؛ نواب حاجیان سعیدی, شهردار شهر کوت عبدالله در رابطه با صحت خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر بازداشت تعدادی از کارگران خدماتی شهرداری این شهر ادعا کرد: با شکایت پیمانکاری حدودا ۱۳ نفر بازداشت شدند که از میان آنها تعدادی کارگر خدماتی هستند. با توجه به افزایش بیکاری، این افراد به دنبال استخدام در شهرداری هستند. شهرداری ظرفیت این همه نیروی کار را ندارد و این افراد با سنگ اندازی‌ها مانع انجام کار کارگران خدمات شهری می‌شوند”.

شهردار کوت عبدالله همچنین ادعا کرد؛ در روزهای گذشته تعدادی افراد برای آوردن فشار به شهرداری جلوی فعالیت کارگران خدمات شهری شهر کوت عبدالله را گرفته و مانع از فعالیت آنها شده بودند. 

این مقام شهرداری در خصوص پرونده شکایت کارگران از سوی پیمانکار در مراجع قضایی ادامه داد: این موضوع از سوی مراجع قضایی در حال پیگیری است اما از وضعیت کارگران که و اینکه آیا هنوز در بازداشت هستند یا نه، ابراز بی اطلاعی کرد. 

سعیدی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۲۰ کارگر در استخدام این شرکت پیمانکاری است، در خصوص پرونده شکایت کارگران از سوی پیمانکار در مراجع قضایی، اظهار داشت: این موضوع از سوی مراجع قضایی در حال پیگیری است اما از وضعیت کارگران که و اینکه آیا هنوز در بازداشت هستند یا نه، بی خبر هستم. 

کارگران شهرداری کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون در اردیبهشت و خرداد ماه ۱۳۹۸ چندین بار برای دریافت معوقات خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، به گفته این کارگران حقوق آنها از اسفندماه ۱۳۹۷ پرداخت نشده بود و تنها مبلغ ۱۰ میلیون ریال علی‌الحساب پیش از عید به حساب آنها واریز شده بود. 

یکی از این کارگران در جریان تجمعات اعتراضی خردادماه ۱۳۹۸ این کارگران با بیان اینکه حقوق پرداختی کفاف زندگی ما را نمی‌دهد اما همین حقوق نیز به موقع پرداخت نمی‌شود گفته بود: “هیچ فیش حقوقی به ما داده نشده است که بدانیم مبلغ حقوق ما چه میزان است از سویی دیگر از اسفند پارسال تاکنون حق بیمه کارگران هم پرداخت نشده است”.

این فرد خاطر نشان کرد: “از عید نوروز تاکنون منتظر پرداخت حقوق هستیم اما هیچ مبلغی تاکنون پرداخت نشده است؛ شرایط اقتصادی سخت است و این تاخیر در پرداخت حقوق بیشتر ما را زیر فشار قرار می‌دهد”.

همچنین حق بیمه آنها نیز از اسفندماه ۱۳۹۷ پرداخت نشده بود، واحد فضای سبز این شهرداری حدود ۲۵۰ کارگر دارد.

شهرستان کارون به مرکزیت شهر کوت عبدالله در سال ۱۳۹۱ از شهرستان اهواز جدا شد. کوت عبدالله استیشن، خزامی، درویشیه، شریعتی‌یک، کوت نواصر، کوی منتظری، گاومیش آباد، گندمکار و هادی‌آباد از توابع شهرستان کارون هستند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

سرکوب کارگران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: