•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

بازداشت جمعی از فعالان ملی مدنی در جریان برگزاری مراسم سالگرد غلامرضا امانی

0
511

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در جریان برگزاری مراسم سالگرد درگذشت “غلامرضا امانی”, از فعالان ملی مدنی, در “آرامستان مارالان” تبریز, شهروز برزگر”, “یوسف رضوی”, “جلیل بیگ محمدی”, “بابک حسینی مقدم” و “شاهین برزگر”, به همراه برخی دیگر از افراد حاضر در آن مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۳ آبان ماه ۱۳۹۸, شهروز برزگر”, “یوسف رضوی”, “جلیل بیگ محمدی”, “بابک حسینی مقدم” و “شاهین برزگر”, به همراه برخی دیگر از فعالان ملی مدنی در جریان برگزاری مراسم سالگرد “غلامرضا امانی, از فعالان ملی مدنی سرشناس تبریز مدفون در “آرامستان مارالان”, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تا این لحظه از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “شاهین برزگر”, شهروز برزگر”, پیش از برگزاری دهمین سالگرد مرگ “غلامرضا امانی”, فعال ملی مدنی در منزل پدری شان در تبریز بازداشت شدند و پس از این مورد برخی از فعالان ملی مدنی بصورت تلفنی از حضور در این مراسم منع شده بودند و حتی به آنها گفته شده بود که در صورت مشاهده این افراد در مراسم سالگرد بازداشت خواهند شد که متاسفانه “یوسف رضوی”, “جلیل بیگ محمدی”, “بابک حسینی مقدم”  به همراه برخی دیگر از فعالان ملی مدنی با هویت نامشخص پس از حضور در مراسم سالگرد “غلامرضا امانی” بازداشت شدند. 

این منبع مطلع ضمن اعلام اسامی برخی از بازداشت شدگان در این مراسم افزود؛ با توجه به پیگیریهای صورت گرفته دلیل بوجود آوردن این جود امنیتی برای عدم برگزاری مراسم سالگرد “غلامرضا امانی” بوده تا از این طریق فشار بر سایر فعالان ملی مدنی را افزایش دهند. 

لازم به ذکر است, در میان افراد بازداشت شده, “شاهین برزگر” پیش از این و در سال ۱۳۹۵ و پس از حضور در مراسم خاکسپاری “حسن دمیرچی” دیگر فعال ملی مدنی با مشکلاتی از قبیل بازداشت در دوران خدمت سربازی مواجه شد و علاوه بر آن در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۵ به مدت ۲ روز در بند نظامی زندان مرکزی تبریز محبوس شده بود. 

این فعال ملی مدنی, پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۷۰ میلیون تومان بطور موقت از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده “شاهین برزگر”, جلسه دادرسی وی در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۷ برگزار شد و این فعال ملی مدنی به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر نظامی استان آذربایجان شرقی, عینا تائید شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: