•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت و بیخبری از۲ تن از شهروندان ساکن استان کرمانشاه

0
458

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ماموران امنیتی در شهرهای کرمانشاه و سردشت, “حسن هاشمی”, در کرمانشاه و همچنین “هیوا حسینی”, شهروند ساکن شهرستان سردشت را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, “حسن هاشمی”, شهروند ساکن کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین چند روز قبل “هیوا حسینی”, شهروند ساکن شهرستان سردشت از توابع استان کرمانشاه در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع: پس از بازداشت “حسن هاشمی”, علیرغم پیگیریهای خانواده‌ وی هنوز اطلاعی در رابطه با علت بازداشت و محل نگهداری‌اش در دست نیست. 

در خبری دیگر از شهر سردشت گزارش شده است که چند روز قبل، یک شهروند به نام “هیوا حسینی” ٢٧ ساله, فرزند عزیز, توسط نیروهای امنیتی پس از ضبط کامپیوتر شخصی وی، بازداشت و به محل نامشخصی منتقل شده است.

هیوا حسینی که فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی تکنولوژی ساختمان می‌باشد و ماموران امنیتی در زمان بازداشت وی هیچگونه حکم قضائی مبنی بر بازداشت وی را ارائه نکردند.

پس از بازداشت “هیوا حسینی” با توجه به پیگیریهای مستمر از سوی خانواده و نزدیکان این شهروند ساکن شهرستان سردشت اطلاعی از وضعیت و یا حتی مکان نگهداری وی در دست نیست. 

در اکثر مواقع بازداشت های فراقانونی در ایران مرتبط با سرکوب آزادی بیان و همچنین ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. همچنین در ماده ۲۰ از اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر محق بودن افراد بر تشکیل مجامع و جمعیت های مسالمت آمیز تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: