•                  
پنج شنبه , ۱۲ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 2

بازداشت تعدادی از شهروندان بهائی ساکن شیراز توسط اطلاعات سپاه پاسداران

0
278

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استان فارس به مراسم مرتبط با شهروندان بهائی که به مناسبت سالگرد تولد پیامبر آئین بهائی برگزار شده بود جمعی از این شهروندان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز سه شنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, تعدادی از شهروندان بهائی ساکن شیراز که در جریان برگزاری مراسم سالگرد تولد پیامبر بهائیان حاضر شده بودند در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه استان فارس به آن مراسم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. هویت ۲ تن از این شهروندان بازداشت شده “شهریار عطریان” و “پولاد کرمی” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

براساس این گزارش, اداره اطلاعات سپاه پاسداران استان فارس ضمن اعلام خبر بازداشت این شهروندان بهائی مدعی شده این شهروندان در جریان برگزاری مراسم تولد “علی محمد باب” از بزرگان دیانت بهائی که همزمان با در گذشت امام هشتم شیعیان بوده اقدام به برگزاری مراسم و پایکوبی و به ادعای اطلاعات سپاه پاسداران حرمت شکنی کردند توسط این ارگان امنیتی بازداشت شدند. 

در ادامه این خبر این ارگان امنیتی تحت حمایت جمهوری اسلامی ادعا کرده برگزاری این مراسم در راستای محوریت فرامین و دستورهای بیت العدل برای تقابل با باورهای مذهبی مسلمانان شیعه صورت گرفته. 

بازداشت این شهروندان بهائی در شیراز در حالی صورت گرفت که در تاریخ دوشنبه شب, مصادف با ۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “جمال ثابت”, شهروند بهائی ساکن تهران در پی یورش ناگهانی ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی و در جریان مهمانی خانوادگی که در منزل شخصی وی برگزار شده بود پس از تفتیش و ضبط لوازمی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و چند قلم دیگر لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هامناسک مذهبینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایراناقلیت بهائیاطلاعات سپاهبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهاییان شیرازبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان بهائیجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: