•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

بازداشت حشمت الله طبرزدی, فعال سیاسی توسط نیروهای امنیتی

0
492

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, با توجه به برگزاری مراسم سالگرد تولد کوروش از پادشان باستانی ایران که در شیراز و در مقبره وی به مناسبت روز کوروش برگزار می شود “حشمت الله طبرزدی”, فعال سیاسی و دبیر جبهه دموکراتیک ایران در حالی که در مسیر راه برای حضور در ایران مراسم بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, “حشمت الله طبرزدی”, فعال سیاسی و دبیر جبهه دموکراتیک ایران که برای حضور در مراسم روز کوروش در مسیر راه حضور در شیراز و مقبره این پادشاه باستانی ایران بود به دلیل آنچه که اعمال فشار بر ای عدم حضور شهروندان در این مراسم می باشد توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش,  پس از بازداشت “حشمت الله طبرزدی” در شیراز ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی این فعال سیاسی در تهران اقدام به تفتیش منزل وی کرده و برخی لوازم شخصی وی را نیز ضبط کردند. 

لازم به ذکر است, “حشمت الله طبرزدی”, فعال سیاسی و دبیر جبهه دموکراتیک ایران, پیش از این نیز دارای سابقه بازداشت متعددی را در کارنامه فعالیت سیاسی خود دارد. 

این فعال سیاسی پیش از این و در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲۳ تیرماه همان سال با تودیع قرار تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی, حشمت الله طبرزدی در شهریور ماه ۱۳۹۶, از بابت اتهامات تشکیل کمپین در دفاع از حقوق بشر در زندان رجائی شهر کرج و همچنین کمپین دیگری با نام معیشت توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

حشمت‌الله طبرزدی پیش از این در سال ۱۳۸۸ بازداشت و به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی پس از تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری در زندان رجائی شهر کرج، در تاریخ ۹ تیر ماه سال ۱۳۹۴ از زندان آزاد شده بود. 

هر ساله و همزمان با نزدیک شدن به ۷ آبان ماه که مصادف است با زادروز تولد کوروش, با توجه به ویدئوها و گزارشهای خبری منتشره در رسانه ها و شبکه های اجتماعی حاکی از انسداد مسیرهای جاده ای که به آرامگاه کوروش منتهی می شود خبر داده شده است و ماموران امنیتی همانند سالهای گذشته این مسیرها را مسدود کردند. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 ممانعت از انجام مراسم های مرتبط با فرهنگ و عقاید باستانی و مذهبی افراد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: